Ekonomia XXI Wieku 2014, Nr 3 (3)

Ekonomia XXI Wieku 2014, Nr 3 (3)

1 opinia

Praca zbiorowa

Format:

ibuk

Tematyka prezentowanych w niniejszym numerze „Ekonomii XXI Wieku” artykułów jest znacznie zróżnicowana, aczkolwiek można je do pewnego stopnia tematycznie pogrupować. Trzy opracowania dotyczą polskiego handlu artykułami spożywczymi ‒ owocami, warzywami i mlekiem ‒ w kontekście przynależności Polski do Unii Europejskiej. F. Kapusta przedstawia zmiany na rynku owoców w Polsce przed akcesją i po przystąpieniu Polski do UE, A. Tarnowska dokonuje interesującej analizy czynników wpływających na konkurencyjność polskiego sektora warzywnego w UE, natomiast A. Kowalska zajęła się oceną udziału Polski w handlu mlekiem i jego przetworami zarówno w krajach unijnych, jak i innych będących odbiorcami tych polskich produktów.

Z problematyką unijną związany jest także artykuł P. Kowalskiego. Wykracza on jednak daleko poza relacje handlowe Polski z Unią i traktuje o jej problemach w ogóle ‒ o możliwościach dalszego rozwoju lub dezintegracji w 10 lat po jej największym rozszerzeniu, w którym ‒ jak wiadomo ‒ uczestniczyło 10 państw, w tym również Polska.
W pewnym sensie także artykuł M. Balany ma unijne konotacje, ponieważ autor zajmuje się w nim sposobami ograniczania błędów występujących w procesie aplikowania o środki w ramach finansów z funduszy unijnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. To mikroekonomiczne ujęcie problemu ma istotne walory utylitarne i może być pomocne dla osób i instytucji ubiegających się o dotacje z tego funduszu.

Dwa artykuły, Ł. Ambroziaka i D. Michalak, odnoszą się do sfery finansów. Zawarte w artykule Ł. Ambroziaka analizy mają wymiar makroekonomiczny, a konkretnie dotyczą funkcjonowania rynków finansowych w warunkach ograniczonej racjonalności. Przeciwnie artykuł D. Michalak ‒ jest to mikroekonomiczna analiza dotycząca bardzo specyficznego problemu finansów, tj. konstrukcji instrumentu zabezpieczającego przed niekorzystnym wpływem niekatastroficznego ryzyka gospodarczego wraz z określeniem kierunku wpływu warunków atmosferycznych na przedsiębiorstwa branży energetycznej.

Biorąc pod uwagę perspektywę badawczą, podobnie jak poprzednio można przeciwstawić sobie dwa ostatnie artykuły. Artykuł J. Muraka, pt. „Imperializm ekonomii”, ma wysoce ogólny i teoretyczny charakter, podczas gdy artykuł R. Żuryńskiego przedstawia mikroekonomiczny problem, jakim są ekonomiczno-organizacyjne efekty UEFA Euro 2012.


Rok wydania2014
Liczba stron153
KategoriaPublikacje darmowe
WydawcaWydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  Wstęp    7
  Franciszek Kapusta: Rynek owoców w Polsce w okresie przedakcesyjnym i po akcesji do Unii Europejskiej    9
  Agnieszka Tarnowska: Konkurencyjność podażowa polskiego sektora warzywniczego w Unii Europejskiej    23
  Anna Kowalska: Udział Polski w handlu międzynarodowym mlekiem i jego przetworami w latach 2003-2014    35
  Piotr Kowalski: Problemy Unii Europejskiej w 10 lat po największym rozszerzeniu    49
  Marcin Balana: Sposoby ograniczania występowania błędów w procesie aplikowania o środki w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki    63
  Łukasz Ambroziak: Rynki finansowe w warunkach ograniczonej racjonalności.    76
  Dorota Michalak: Konstrukcja instrumentu zabezpieczającego przed niekorzystnym wpływem niekatastroficznego ryzyka pogodowego     94
  Jan Murak: Imperializm ekonomii     113
  Rajmund Żuryński: Ekonomiczno-organizacyjne efekty UEFA Euro 2012    127
  Jan Rymarczyk: Recenzja monografii Ewy Mińskiej-Struzik, pt. Od eksportu do innowacji. Uczenie się przez eksport polskich przedsiębiorców    149
RozwińZwiń