Dobre praktyki resocjalizacyjne w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich w Polsce

1 opinia

Format:

pdf, ibuk

DODAJ DO ABONAMENTU

WYBIERZ RODZAJ DOSTĘPU

42,53  56,70

Format: pdf

 

Dostęp online przez myIBUK

WYBIERZ DŁUGOŚĆ DOSTĘPU

6,15

Wypożycz na 24h i opłać sms-em

42,5356,70

cena zawiera podatek VAT

ZAPŁAĆ SMS-EM

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 19,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

„Poprawczak” w potocznym odbiorze kojarzony jest z więzieniem dla nieletnich, z miejscem przetrzymywania groźnych nieletnich bandytów. Lektura książki całkowicie obala ten stereotyp. Poznajemy nieletnich przestępców od strony ich tragicznej historii rodzinnej, przejawianych przez nich deficytów psychicznych oraz społecznych, ale przede wszystkim lektura książki pozwala poznać wszechstronność realizowanych w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich programów resocjalizacyjnych. W książce znajdujemy opis pogrupowanych tematycznie programów realizowanych przez kadrę resocjalizacyjną. Są to programy związane z: czasem wolnym (kajakarstwo, windsurfing, obozy rowerowe, itp.), opieką nad zwierzętami (animaloterapia), wykorzystaniem teatru, muzyki, plastyki, socjoterapii, promowaniem życia rodzinnego (np. opieka nad fantomem dziecka), wykorzystaniem wolontariatu (nieletni opiekują się m. in. niepełnosprawnymi dziećmi) i wiele innych. Publikacja adresowana jest zarówno do praktyków (gotowe scenariusze zajęć, „kopalnia” pomysłów), jak i teoretyków-naukowców (psychologów i pedagogów resocjalizacyjnych oraz studentów tych kierunków).


Praca powstała pod patronatem honorowym Ministra Sprawiedliwości.


Liczba stron418
WydawcaUniwersytet Śląski
ISBN-13978-83-226-3462-2
Numer wydania1
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyRavelo Sp. z o.o.

EBOOKI WYDAWCY

Ciekawe propozycje

Spis treści

  Spis treści
  
  Od Redaktorów tomu (Maciej Bernasiewicz, Monika Noszczyk-Bernasiewicz) |    11
  
  Rozdział 1. Formy aktywnego spędzania czasu wolnego (od rekreacji po praktyczne zdobywanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych)
  
  Bezpieczne kajakarstwo |    19
  Jacek Maćkowski, Tomasz Bodnar (ZP w Kcyni)
  
  Biwak o charakterze socjoterapeutycznym i rekreacyjno-turystycznym |    30
  Dariusz Kołnierzak (SdNiZP w Warszawie-Falenicy)
  
  Koło turystyczne |    35
  Gracjan Kozakiewicz, Arkadiusz Nawojowski (ZPiSdN w Świdnicy)
  
  Program krajoznawczy „Cudze chwalicie… – odkrywamy Mazowsze” |    40
  Elżbieta Wąsowska (ZPiSdN w Mrozach)
  
  Koła zainteresowań |    45
  Mieczysław Luchowski, Andrzej Schmidt, Jacek Duda, Wojciech Kaszuba, Arkadiusz Siuchniński (ZP w Szubinie)
  
  Program wychowawczy obozu rekreacyjno-sportowego |    50
  Tomasz Kobierski, Piotr Błanek (ZP w Tarnowie)
  
  „Poznaj swój kraj, poznaj najbliższą okolicę” |    54
  Krzysztof Kubiak (ZP w Trzemesznie)
  
  Imprezy sportowe |    59
  Adam Janas, Jerzy Cibor, Piotr Kocyła (ZP w Jerzmanicach-Zdroju)
  
  Sporty siłowe |    68
  Przemysław Budziszewski, Andrzej Jara (ZP w Trzemesznie)
  
  Koło sportowe |    72
  Grzegorz Paczkowski, Robert Siwa (ZP w Trzemesznie)
  
  Sekcja piłki nożnej |    79
  Paweł Rogalski (ZP w Witkowie)
  
  Sporty ekstremalne i turystyka |    86
  Andrzej Janka (ZP w Witkowie)
  
  Rozdział 2. Animaloterapia
  
  Program terapii zajęciowej z elementami dogoterapii |    93
  Grzegorz Dzwonkowski (ZP w Sadowicach)
  
  Terapia i wychowanie z udziałem koników polskich |    96
  Sławomir Walczuk (ZPiSdN w Laskowcu)
  
  Program edukacyjno-terapeutyczny „Animals” |    101
  Paulina Trzaska, Magdalena Szułakiewicz, Tomasz Nieroda, Barbara Kujawska, Renata Franczak-Zielińska (ZP w Tarnowie)
  
  Terapia z udziałem małych zwierząt |    105
  Bogusława Łukasiewicz, Marek Łukasiewicz (SdN w Gackach)
  
  Rozdział 3. Arteterapia i socjoterapia
  
  „Terapia przez sztukę” (plastykoterapia) |    113
  Bożena Lewszuk (ZPiSdN w Laskowcu)
  
  Teatrzyk kukiełkowy „Karton Teatr” i „Wiosenne Spotkania Teatralne” |    118
  Grażyna Frankowicz, Wojciech Frankowicz (ZPiSdN w Świdnicy)
  
  Film resocjalizujący |    121
  Bogusława Łukasiewicz (SdN w Gackach)
  
  „Dźwięki nowego życia” – terapia dźwiękiem |    126
  Bogusława Łukasiewicz, Marek Łukasiewicz (SdN w Gackach)
  
  Ogólnopolski Konkurs Literacki „Ścieżki mojego świata” |    130
  Jan Spaulenok (ZPiSdN w Laskowcu)
  
  „Rapmania” – konkurs muzyczny |    140
  Anna Gołębiewska, Aneta Matyja (ZPiSdN w Laskowcu)
  
  Program terapii zajęciowej |    146
  Jolanta Sobocińska (ZPiSdN w Mrozach)
  
  Biblioterapia w mikrosystemie wychowawczym schroniska dla nieletnich |    152
  Edyta Masternak (SdN w Dominowie)
  
  Zajęcia wspierające rozwój artystyczny uczniów |    159
  Kamila Kudelska (SdN w Dominowie)
  
  Zajęcia z fotografii i filmu |    164
  Łukasz Staszewski (ZP w Trzemesznie)
  
  Program wychowawczy „Rozwijam się” |    172
  Grażyna Frankowicz (ZPiSdN w Świdnicy)
  
  Program „Jestem ważny. To moje życie” |    176
  Wanda Piersa, Aneta Matyja (ZPiSdN w Laskowcu)
  
  Oddziaływania socjoterapeutyczne |    186
  Magdalena Bloch-Kaczka, Katarzyna Lewandowska, Tomasz Wach , Agnieszka Włodarczyk-Dziadosz (SdN w Dominowie)
  
  Rozdział 4. Promowanie udanego życia rodzinnego
  
  „Kochać odpowiedzialnie” |    199
  Anna Gołębiewska, Aneta Matyja (ZPiSdN w Laskowcu)
  
  Program edukacyjno-terapeutyczny „I ja zostanę Tatą” |    210
  Grzegorz Dzwonkowski (ZP w Sadowicach)
  
  „Rodzina w życiu człowieka” |    215
  Renata Wiśniewska (SdNiZP w Warszawie-Falenicy)
  
  ,,Będę kochanym i kochającym tatą” |    222
  Maria Ciosek (ZPiSdN w Głogowie)
  
  „Rodzinne spotkanie z rodzicami” |    227
  Ewelina Lubartowicz, Irena Mysakowska (ZP w Barczewie)
  
  Rozdział 5. Resocjalizacja poprzez wolontariat
  
  Program „Pomocna dłoń” |    233
  Aneta Matyja, Wanda Piersa (ZPiSdN w Laskowcu)
  
  Program „Jesteśmy sobie potrzebni” |    240
  Grzegorz Dzwonkowski (ZP w Sadowicach)
  
  Działalność w środowisku otwartym – od survivalu przez działalność na rzecz dzieci po prace konserwatorskie na zamku |    244
  Andrzej Tomczyk, Szymon Bolik (ZPiSdN w Raciborzu)
  
  „Budujemy falenicką studnię w Sudanie Południowym” |    251
  Emilia Lenarczyk (SdNiZP w Warszawie-Falenicy)
  
  Program „Twórczy wolontariat” |    254
  Alina Kowalska (ZPiSdN w Głogowie)
  
  Wczoraj współpraca, dziś wolontariat |    258
  Jacek Parański, Mateusz Wójcicki (ZP w Jerzmanicach-Zdroju)
  
  Program prac na rzecz środowiska „Poprawni” |    263
  Katarzyna Kula (ZP w Ostrowcu Świętokrzyskim)
  
  Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP „Zryw” |    268
  Katarzyna Kula (ZP w Ostrowcu Świętokrzyskim)
  
  Program „Wolontariat” |    271
  Grzegorz Dzwonkowski (ZP w Sadowicach)
  
  Zlot Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku” w Funce |    275
  Roman Kociałkowski, Mariusz Rzadkiewicz (ZP w Szubinie)
  
  Program profilaktyczno-resocjalizacyjny „Jestem potrzebny” |    278
  Wojciech Frankowicz, Grażyna Frankowicz (ZPiSdN w Świdnicy)
  
  Rozdział 6. Profilaktyka uzależnień
  
  Program profilaktyczno-terapeutyczny „Szansa” |    285
  Katarzyna Kula (ZP w Ostrowcu Świętokrzyskim)
  
  „Zintegrowany Program Profilaktyczny” |    289
  Aneta Grzegorczyk, Marzena Słaboń (ZPiSdN w Zawierciu)
  
  Rozdział 7. Bezpieczeństwo wychowanków oraz kadry resocjalizacyjnej
  
  Program grupy wstępnej (adaptacyjnej) |    295
  Maciej Rutkowski (ZP w Białymstoku)
  
  Program zajęć socjokorekcyjnych realizowany z nieletnimi umieszczonymi w izbie przejściowej |    303
  Magdalena Bloch-Kaczka, Katarzyna Lewandowska, Tomasz Wach , Agnieszka Włodarczyk-Dziadosz (SdN w Dominowie)
  
  „Program przeciwdziałania ucieczkom” |    312
  Maria Polakiewicz, Henryk Florczak (ZP w Jerzmanicach-Zdroju)
  
  „Program wychowawca stażysta” |    321
  Jacek Tyc, Henryk Florczak, Jacek Parański (ZP w Jerzmanicach-Zdroju)
  
  Rozdział 8. Usamodzielnianie wychowanków opuszczających placówkę i opieka następcza
  
  Program „Od wykluczenia do usamodzielnienia” |    331
  Grzegorz Dzwonkowski (ZP w Sadowicach)
  
  Program „Nie boję się wolności” |    337
  Aneta Matyja, Anna Gołębiewska, Cezary Łomiak (ZPiSdN w Laskowcu)
  
  Program „Od pozorów ku realności” |    350
  Maciej Rutkowski (ZP w Białymstoku)
  
  Przygotowanie wychowanków do kontaktów z instytucjami rynku pracy i pomocy społecznej |    357
  Arkadiusz Świątek Brzeziński, Piotr Jachimowski (SdN w Chojnicach)
  
  Mikrosystem wychowania resocjalizującego grupy o charakterze półotwartym |    360
  Jacek Tyc (ZP w Jerzmanicach-Zdroju)
  
  Grupa hostelowa |    372
  Arkadiusz Nawojowski, Gracjan Kozakiewicz, Arkadiusz Twaróg (ZPiSdN w Świdnicy)
  
  Program „Chcę być samodzielny” |    378
  Tomasz Kobierski, Łukasz Bielko, Piotr Błanek, Mateusz Suruło, Piotr Dębowski, Mariusz Kulig, Barbara Kujawska, Natalia Katra (ZP w Tarnowie)
  
  „Być żołnierzem” |    386
  Łukasz Staszewski (ZP w Trzemesznie)
  
  Rozdział 9. Kontrowersje wokół resocjalizacji w środowisku zamkniętym
  
  Czy zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich są w Polsce potrzebne? |    395
  Monika Noszczyk-Bernasiewicz, Maciej Bernasiewicz (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  
  Bibliografia |    409
  
  Summary |    413
  Zusammenfassung |    414
RozwińZwiń
W celu zapewnienia wysokiej jakości świadczonych przez nas usług, nasz portal internetowy wykorzystuje informacje przechowywane w przeglądarce internetowej w formie tzw. „cookies”. Poruszając się po naszej stronie internetowej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas „cookies”. Informacje o przechowywaniu „cookies”, warunkach ich przechowywania i uzyskiwania dostępu do nich znajdują się w Regulaminie.

Nie pokazuj więcej tego powiadomienia