Wokół pewnego cytatu

1 opinia

Redakcja:

Katarzyna Wojan

Wydawca:

BEL Studio

Format:

pdf, ibuk

DODAJ DO ABONAMENTU

WYBIERZ RODZAJ DOSTĘPU

32,00  40,00

Format: pdf

 

Dostęp online przez myIBUK

WYBIERZ DŁUGOŚĆ DOSTĘPU

Cena początkowa: 40,00 zł (-20%)

Najniższa cena z 30 dni: 28,80 zł  


32,00

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Krótko o historii powstania niniejszego tomu. Jego pomysłodawczynią była Walentyna Grigorjewna Kulpina, profesor Uniwersytetu Moskiewskiego, która zaproponowała w grudniu 2019 roku, by zwrócić się do pewnej liczby osób z ofertą uczestnictwa w okolicznościowej publikacji z okazji 75. rocznicy urodzin Jana Wawrzyńczyka, emerytowanego profesora Uniwersytetu Warszawskiego, absolwenta rusycystyki Uniwersytetu Moskiewskiego.
Cytaty, cytaty, cytaty… Jeden z nich, jeden z dziesiątków tysięcy, jakie wydobył z tekstów drukowanych, Profesor Wawrzyńczyk traktuje od dawna jako „cytat nad cytatami”. Jest to następująca wypowiedź Władysława Witwickiego (znanego filozofa i psychologa, 1878–1948) z 1936 roku:


(...) człowiek, który kocha prawdę a nienawidzi błędu, nigdy sobie uszu nie zatyka i nie zaperza się, gdy jego oponent uzasadnia zdanie sprzeczne z jego dotychczasowym poglądem. Przeciwnie. Słucha ciekawie i cieszy się, jeżeli swego oponenta zwalczyć nie potrafi. Cieszy się, bo oto się pewnego błędu pozbywa (...). (...) na tym zależy mu najwięcej.


Do tych to słów – które za ich Autorem warto dedykować i przypominać każdemu badaczowi, czy to filozofowi, czy to psychologowi, czy to lingwiście, czy to nielingwiście – odsyła tytuł niniejszego zbioru. Tematyka niektórych tekstów odnosi się do kwestii pozalingwistycznych; prace te są świadectwem szerszych kontaktów osobistych Profesora Wawrzyńczyka w świecie humanistyki i kultury.
Zgodnie z Jego wolą w tomie nie ma ani Jego życiorysu, ani bibliografii prac przezeń wydanych; te elementy treści, standardowe dla niektórych publikacji okolicznościowych, zainteresowani mogą znaleźć w Wikipedii i w katalogu internetowym Biblioteki Narodowej w Warszawie.


Rok wydania2020
Liczba stron532
KategoriaJęzykoznawstwo
WydawcaBEL Studio
ISBN-13978-83-7798-388-1
Numer wydania1
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje