Welfare State. Państwo Socjalne. Zagadki Ekspansji.

-24%

Welfare State. Państwo Socjalne. Zagadki Ekspansji.

1 opinia

Format:

pdf, ibuk

DODAJ DO ABONAMENTU

WYBIERZ RODZAJ DOSTĘPU

37,24  49,00

Format: pdf

 

Dostęp online przez myIBUK

WYBIERZ DŁUGOŚĆ DOSTĘPU

Cena początkowa: 49,00 zł (-24%)

Najniższa cena z 30 dni: 31,36 zł  


37,24

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Do największych zmian w krajach kapitalistycznych należy ekspansja państwa socjalnego (welfare state). Jego rozmiary mierzy się zwykle skalą transferów socjalnych, które dzieli się na transfery gotówkowe (np. emerytury z systemów repartycyjnych i rozmaite zasiłki pieniężne) i różne transfery rzeczowe (np. bezpłatna, tzn. finansowana przez podatki, oświata czy opieka medyczna). Tak mierzone państwo socjalne zwiększyło swoje rozmiary w krajach Zachodu z ok. 10% PKB przed I wojną światową do 30-50% PKB, począwszy od lat 80. XX wieku. W ślad za wydatkami socjalnymi musiały oczywiście wzrosnąć podatki - i ich relacja do PKB. W wielu przypadkach to nie wystarczało i dlatego rósł też dług publiczny, mierzony także odsetkiem PKB.
W rzeczy samej, to ekspansja wydatków socjalnych była najważniejszą przyczyną wzrostu podatków i długu publicznego w krajach Zachodu, ale również w krajach o niższym poziomie PKB per capita.
Dynamika państwa socjalnego jest więc bardzo ważnym zjawiskiem. Na tym tle dziwi, że poświęcono jej mało rzeczowych analiz. Nie brak natomiast hagiografii państwa dobrobytu, opartych na emocjonalnym wydźwięku słowa „społeczne” czy „dobro-byt”. Bez trudu można też znaleźć bzdurne teorie, np. przypisujące rozrost państwa socjalnego biedzie, podczas gdy następował on zwykle w okresach szybkiego wzrostu gospodarki (więcej na ten temat w Balcerowicz, 2017).
Dlatego warto przeczytać niniejszą książkę. Otwierają ją dwa wprowadzające rozdziały autorstwa Marka Radzikowskiego, oparte na ogromnej znajomości tematu.
Kolejne rozdziały są poświęcone poszczególnym krajom: Niemcom, Wielkiej Brytanii, Stanom Zjednoczonym, Szwecji, Holandii i Polsce. Autorzy pokazują, jakie rodzaje wydatków socjalnych najbardziej przyczyniały się do ich ogólnego wzrostu. Analizują też okoliczności, w jakich następowała ekspansja państwa socjalnego. Zwracają również uwagę na zmiany (reformy) hamujące lub - czasami - odwracające tę ekspansję oraz na sytuacje, w jakich to miało miejsce.


Rok wydania2020
Liczba stron355
KategoriaGospodarka światowa
WydawcaSzkoła Główna Handlowa
ISBN-13978-83-803-0373-7
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  WSTĘP
  Leszek Balcerowicz
  
  I. WELFARE STATE, CZYLI CO?
  Marek Radzikowski
  
  II. UJĘCIE PORÓWNAWCZE
  Marek Radzikowski
  1. Ekspansja państwa socjalnego na świecie
  2. Przegląd literatury na temat ekspansji państwa socjalnego
    
  III. STUDIA PRZYPADKÓW
  1. Niemcy
  Wiktor Rak
  2. Wielka Brytania
  Jarosław Kantorowicz, Łukasz Trojanowski
  3. Stany Zjednoczone
  Magda Ciżkowicz-Pękała
  4. Szwecja
  Mariusz Michalski
  5. Holandia
  Mateusz Guzikowski
  6. Polska
  Konrad Wąsikiewicz
  
  WNIOSKI
  Marek Radzikowski
RozwińZwiń