Elektro.Info 1/2

Elektro.Info 1/2

1 opinia

Praca zbiorowa

Format:

pdf, ibuk

DODAJ DO ABONAMENTU

WYBIERZ RODZAJ DOSTĘPU

9,50

Format: pdf

Cena początkowa:

Najniższa cena z 30 dni: 9,50 zł  


9,50

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Od redakcji


Jak ważnym elementem wyposażenia budynku jest instalacja elektryczna, wiedzą wszyscy użytkownicy. Najczęściej o jej niebagatelnym znaczeniu przekonujemy się podczas przerw w dostawie energii elektrycznej. Taka sytuacja zdarzyła się w styczniu tego roku i dotknęła kilku tysięcy odbiorców na południu kraju.


Mimo że instalacja elektryczna stanowi powszechny element wyposażenia każdego budynku, nie zawsze jest ona właściwie eksploatowana. Statystyki wykazują, że najwięcej wypadków śmiertelnego rażenia prądem elektrycznym występuje przy eksploatacji instalacji elektrycznych. Wysoki jest również procent pożarów budynków, których przyczyną była niesprawna instalacja.


A praktyka pokazuje, jak wiele braków jest w tym zakresie. Niepokojący jest niski poziom wiedzy wśród wielu elektryków. Coraz bardziej popularne staje się stwierdzenie: „proszę o podstawę prawną”. Nie tędy droga. Dokumenty formalnoprawne oraz normy wskazują właściwy sposób postępowania, lecz nigdy nie zastąpią rzetelnej wiedzy inżynierskiej.


W aktualnym numerze prezentujemy szereg ciekawych artykułów merytorycznych poświęconych tematyce związanej z elektrotechniką i poprawnym projektowaniem instalacji elektrycznych. Jerzy Szkutnik opisał stacje transformatorowe wyposażone w rozdzielnice średniego napięcia SF6, pracujące w systemie Smart Grids (s. 18). O tym, jakie są zalety uziomów fundamentowych w kontenerowych stacjach transformatorowych, dowiedzą się Państwo z artykułu Brunona Lejdego, pracownika naukowego Politechniki Białostockiej (s. 46). Bardzo ciekawy artykuł poświęcony taryfom za dostawę energii elektrycznej zamieścili Elżbieta i Ryszard Niewiedziałowie, pracownicy Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Koninie (s. 58). Paweł Piotrowski oraz Rafał Pająk, w drugiej części artykułu kontynuują analizę układów zasilania obiektu data center w zależności od wymaganego poziomu niezawodności (s. 64).


Oprócz artykułów merytorycznych tradycyjnie zamieszczamy informacje o nowościach oraz zmianach w normalizacji. Nie zabrakło relacji z różnych imprez branżowych, w których brała udział nasza redakcja. Projektantom, wykonawcom oraz inwestorom polecam książkę pt. „Projektowanie instalacji elektrycznych w obiektach przemysłowych”, autorstwa Waldemara Dołęgi oraz Mirosława Kobusińskiego (s. 93).


Rok wydania2013
Liczba stron96
KategoriaElektrotechnika i energetyka
WydawcaDom Wydawniczy MEDIUM
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  e.normy
  
  -Oświetlenie i instalacje elektroenergetyczne w obiektach budowlanych - Krystyna Nowotczyńska, Jerzy Nowotczyński, s.91
  
  Instalacje elektroenergetyczne
  
  -Rozdzielnice nn i ich wyposażenie - mgr inż. Karol Kuczyński, s.24
  -Taryfy za dostawę energii elektrycznej - dr inż. Elżbieta Niewiedział, dr inż. Ryszard Niewiedział, s.58
  -Programowanie pracy odbiorników i niekonwencjonalnych źródeł energii w budynku energooszczędnym - dr inż. Eugeniusz Sroczan, s.52
  -Uziomy fundamentowe kontenerowych stacji transformatorowych w obudowie betonowej - prof. dr hab. inż. Brunon Lejdy, s.46
  -Stacje transformatorowe z SF6 jako innowacyjny element Smart Grids - prof. dr hab. inż. Jerzy Szkutnik, s.18
  
  Inteligentny budynek
  
  -Inteligentny budynek – instalacje wideodomofonowe i oświetleniowe - mgr inż. Karol Kuczyński, s.74
  
  Kable i przewody
  
  -Niekonwencjonalne skrzyżowanie linii napowietrznych 110 i 400 kV - mgr inż. Piotr Cyran, s.86
  -Badania kabli/zespołów kablowych - mł. bryg. dr inż. Edward Skiepko, s.82
  
  Systemy gwarantowanego zasilania
  
  -Praca hybrydowa i zasobniki energii - dr inż. Karol Bednarek – EVER Sp. z o.o., s.72
  -Analiza układów zasilania dla obiektu typu data center w zależności od wymaganego poziomu niezawodności (część 2) - dr inż Paweł Piotrowski, mgr inż. Rafał Pająk, s.64
  
  Wielcy elektrycy
  
  -Mieczysław Pożaryski - Leszek Krześniak, s.92
  
  Recenzje
  
  -Projektowanie instalacji elektrycznych w obiektach przemysłowych, zagadnienia wybrane - mgr inż. Julian Wiatr, s.93
RozwińZwiń