Oczami tułaczy- obyczajowość w listach Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego.

-20%

Oczami tułaczy- obyczajowość w listach Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego.

1 opinia

Format:

pdf, ibuk

DODAJ DO ABONAMENTU

WYBIERZ RODZAJ DOSTĘPU

25,20  31,50

Format: pdf

 

Dostęp online przez myIBUK

WYBIERZ DŁUGOŚĆ DOSTĘPU

Cena początkowa: 31,50 zł (-20%)

Najniższa cena z 30 dni: 22,68 zł  


25,20

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Epistolografia polskich romantyków pełna jest refleksji nad odmiennością kultury polskiej w stosunku do innych krajów europejskich. Podróżujący po Europie młodzi romantycy opisywali w listach wszystko, co ich zdumiewało, co było odmienne od znanych im zwyczajów i tradycji dotyczących stylu życia, posiłków, budowli, urządzenia i funkcjonowania gospód, okazjonalnego zachowania ludzi czy świątecznych tradycji praktykowanych we Francji, Włoszech i Niemczech. Spostrzeżenia Krasińskiego i Słowackiego przełamywały stereotypowe wyobrażenia o tych krajach, a epistolarne obrazy Europejczyków – choć subiektywne i niepełne – odsłaniają szereg ciekawostek o nich samych i o perspektywie ich postrzegania przez polskich romantyków.
Omawiana korespondencja jest tworzona przez poetów-tułaczy. Prezentowana książka wpisuje się w nurt zainteresowań kulturoznawczych i ukierunkowana jest na osoby tułaczy romantycznych oraz na przyjmowaną przez nich perspektywę postrzegania tradycji. Wydobywa to, co poeci postrzegają jako wartości ich kultury narodowej, i to, co na obczyźnie tworzy dysonanse z rodzimą kulturą; zbiera reminiscencje zwyczajów, obyczajów i obrzędów, elementy tradycji zapamiętanych z rodzinnych domów. Dlatego w książce wyodrębnione zostały części związane z obchodami świąt i atmosferą domu każdego z twórców, a także z wydarzeniami i sprawami takimi jak śmierć czy miłość, które wywołują najwięcej emocji i dotykają sfery osobistej twórców.
W listach omawianych poetów niektóre aspekty powtarzają się, inne zaś ukazywane są w odmienny sposób, dlatego omówienie tematu w przypadku każdego z epistolografów kształtuje się inaczej i uwzględnia różne aspekty. Książka stanowi swego rodzaju mozaikę spostrzeżeń i refleksji dotyczących obyczajowości XIX wieku, odnotowanych przez polskich tułaczy romantycznych,. Wskazuje na listy jako niezwykle cenne świadectwo polskiej kultury tamtego czasu.


Rok wydania2022
Liczba stron192
KategoriaInformacja naukowa
WydawcaUniwersytet Jana Kochanowskiego
ISBN-13978-83-7133-998-1
Numer wydania1
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje