Artyści w okupowanej Polsce

Zdrady, triumfy, dramaty.

1 ocena

Format:

epub, mobi

RODZAJ DOSTĘPU

35,47  44,90

Format: epub, mobi

Cena początkowa: 44,90 zł (-21%)

Najniższa cena z 30 dni: 29,63 zł  


35,47

w tym VAT

Nowa książka Remigiusza Piotrowskiego przybliża wojenne losy aktorów, pisarzy, poetów i muzyków. Opowiada o ich przeżyciach z września 1939 roku oraz z Powstania Warszawskiego, o latach spędzonych w okupowanej stolicy i na Kresach, o rozmaitych zajęciach, które znajdowali, aby przeżyć trudne lata, o sposobach zdobywania pieniędzy, spotkaniach towarzyskich, codziennych dylematach, małych radościach i prowadzonej w podziemiu walce.


Autor pokazuje koleje życia zapomnianego, choć słynnego przed wojną aktora uwięzionego w Auschwitz. Znanej pisarki, która – by związać koniec z końcem – otworzyła sklep z tytoniem. Reżysera zaangażowanego w pracę wywiadowczą dla Armii Krajowej czy piosenkarza śpiewającego na powstańczych barykadach. Zagląda za kulisy życia codziennego twórców, którym przyszło usługiwać w kawiarniach lub występować na jawnych, licencjonowanych przez Niemców scenach.
Pasje, przedwojenna sława i zawodowe ambicje polskich artystów w zderzeniu z bezwzględną polityką okupantów schodziły na dalszy plan, nierzadko okazywały się przekleństwem, a czasami – szansą na ułożenie sobie życia.
Postawa i wybory wielu z nich do dziś budzą kontrowersje…
Remigiusz Piotrowski (ur. w 1984 roku w Łodzi) – ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Autor bloga Tropy historii. Przez kilka lat zajmował się dziennikarstwem internetowym związanym z dwiema jego największymi pasjami: piłką nożną i historią pierwszej połowy XX wieku. Autor wydanych także przez PWN książek: Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone, Literaci w przedwojennej Polsce. Pasje, nałogi, romanse oraz Rozkaz: Trzaskać! Zapomniane akcje polskiego podziemia.


Rok wydania2015
Liczba stron392
KategoriaLiteratura faktu
WydawcaDom Wydawniczy PWN Sp. z o.o.
ISBN-13978-83-7705-954-8
Numer wydania1
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  ZAMIAST WSTĘPU
  Rozdział II. OBYWATELE GENERALNEJ GUBERNI
  Rozdział III. NA WSCHODZIE
  Rozdział IV. GRAĆ CZY NIE GRAĆ?
  Rozdział V. MIEĆ W PORTFELU „GÓRALA”
  Rozdział VI. RANNI RÓŻĄ
  Rozdział VII. OKOLICZNOŚCI
  Rozdział VIII.W UKRYCIU
  Rozdział IX. W SZEREGACH PODZIEMIA
  Rozdział X. ZA KRATAMI, ZA DRUTAMI…
  Rozdział XI. ZDRADA KARANA JEST ŚMIERCIĄ…
  Rozdział XII. LUDZIE Z TAMTEJ STRONY MURU
  Rozdział XIII.POWSTANIE
  EPILOG
  Bibliografia
RozwińZwiń