Sens - psychologia dla ciebie

-26%

Sens - psychologia dla ciebie

1 opinia

Wydawca:

Zwierciadło

Format:

pdf

RODZAJ DOSTĘPU

7,39  9,99

Format: pdf

Cena początkowa: 9,99 zł (-26%)

Najniższa cena z 30 dni: 7,39 zł  


7,39

w tym VAT

Jak się? przygotować´ na niepewne czasy? – pyta Ewę Woydyłło-Osiatyńską redaktor naczelna Joanna Olekszyk. „Jest takie pojęcie, które z angielskiego zaczęliśmy nazywać´ rezyliencja?. W jednej z moich książek przetłumaczyłam je jako spre?z˙ystos´c´ emocjonalna?; jest to określenie stopnia odporności psychicznej oraz zdolności do znajdowania dobrej strony dnia. Osoby z wysoka? rezyliencja? maja? większą? kontrole? nad emocjami i koncentrują? sie? na rozwiązaniach, a nie na problemach. W trudnych sytuacjach najgorsze są? panika, pochopność´ i neurotyczne poddawanie się? emocjom – odpowiada psycholożka i autorka wielu książek rozwojowych. I dodaje, że rezyliencję można budować zawsze, także podczas niepokojów i kryzysu. „Zalez˙y od tego, jakie myśli dopuszczasz do siebie w związku z tym, co się? wydarza. Czy potrafisz uspokoić´ swoje le?ki, czy wprost przeciwnie” – uzupełnia. Ewa Woydyłło-Osiatyńska dzieli się z nami również uniwersalnym przekazem, jaki otrzymała od swojej mamy.


Co mamy z mamy? To tytuł majowego Tematu Numeru, w którym wspólnie z naszymi ekspertami szukamy odpowiedzi na pytanie, co matka, także ta nie zawsze obecna może dać swojemu dziecku. „Najnowsze badania potwierdzają?, z˙e kobieta nie musi być´ w stu procentach nastawiona na dziecko i dostępna dwadzieścia cztery godziny na dobę?, aby być´ dostatecznie dobra? matka?. Sugerują?, z˙e wystarczy, jeśli będzie z nim zsynchronizowana (w znaczeniu harmonijnego bycia razem i akomodacji ze strony matki) przez trzydzieści procent czasu. Czy to tak wiele? – pisze psychoterapeutka i autorka książki „Matka niedostępna emocjonalnie” Jasmin Lee Cori. „Ja z matka? miałam trudno, ale z niania? cudownie, byłam tez˙ zawsze blisko z innymi kobietami. Mało tego, miałam bardzo fajnie z przyjaciółkami mojej mamy. I jest to jedna z rzeczy, za które jestem jej wdzięczna – z˙e miała cudowne przyjaciółki, które mnie szanowały, lubiły, czasem kochały i z˙e mi pokazała, z˙e przyjaźń´ to sól ziemi” – mówi Katarzyna Miller, zachęcając do wyszukiwania własnych powodów do wdzięczności. Psychoterapeuta Jacek Masłowski wyjaśnia, jak wpływa na mężczyzn fizyczność i emocjonalność matki, gdy byli oni chłopcami a psychoterapeutka Ewa Klepacka-Gryz pisze o wciąż nierozwiązanym dylemacie wielu kobiet: dziecko czy kariera?


W naszym comiesięcznym Temacie Specjalnym tym razem skupiliśmy się na poszukiwaniu tego, czego dziś szczególnie nam potrzeba: Więcej spokoju! Oto kilka podpowiedzi, jak osiągnąć ten cel?


• Patrzeć do środka, a nie na zewnątrz. To pozwala odzyskać poczucie sprawczości i znaleźć sens życia. Czyli – zdaniem filozofki Pauliny Felicji Seidler – brać przykład ze stoików.


• W modlitwie szukać przede wszystkim sposobu na pogłębienie relacji z Bogiem, która w rezultacie przynosi również efekt psychoterapeutyczny


• Być tu i teraz – zamiast wybiegać´ w przyszłos´c´ albo wracać´ do przeszłości. Nauczycielka medytacji Dorota Mrówka zachęca do codziennej praktyki, bo każdy rodzaj medytacji pozwala uporządkować´ głowę?.


• Dopuszczać do siebie wszystkie odczucia, nawet tak trudne, jak złość, frustracja czy bezsilność, co nie oznacza jednak, że musimy reagować zgodnie z nimi. Jako metodę nauki zdystansowania Nitya Patrycja Pruchnik, nauczycielka duchowości, proponuje medytacje w grupie.


Ponadto w numerze, m.in.:


? Rozwój przez sztukę: Z członkami zespołu Unmute rozmawiamy o roli muzyki i jej odbiorze w świecie Głuchych.


? Solidarni z Ukrainą: Psychotraumatolożkę Dorotę Modżyńską pytamy o to, jak pomagać uchodźcom: mądrze i z korzyścią dla wszystkich.


? Rozmowy o życiu: Doula umierania Anna Lyons przekonuje, że śmierć to naturalny element egzystencji człowieka i przestrzega przed jej wypieraniem z codziennej komunikacji.


? Wychowanie z SENSem: Psycholożka Klaudia Siwek przypomina, że niezależnie od okoliczności dzieci mają też własne problemy a swoje bezpieczeństwo wiążą ze spokojem najbliższych.


? Filmy, książki i warsztaty rozwojowe oraz inspiracje, jak żyć Bliżej Natury


„Ba?dz´cie otwarci, ba?dz´cie wrażliwi. Stańcie po stronie pokoju i człowieczeństwa. Wtedy zwycięstwo Ukrainy będzie waszym zwycięstwem!” – przywołuje we wstępniaku do numeru słowa Pierwszej Damy Ukrainy, Ołeny Zełenskiej redaktor naczelna Joanna Olekszyk.


Rok wydania2022
Liczba stron124
KategoriaPsychologia ogólna
WydawcaZwierciadło
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  

SENSOWNY POCZĄTEK
4 Listy do psychologa Odpowiada Ewa Klepacka-Gryz
8 Psychonewsy Filmy i emocje
10 Postać z SENSem Ewa Woydyłło-Osiatyńska Jak się przygotować na niepewne czasy?
temat numeru co MAMY Z MAMY?
16 Przekazy Dobrej Matki Według psychoterapeutki Jasmin Lee Cori
20 Z szarego w złote Czy nawet w matce, z którą ma się złą relację, można doszukać się dobra? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Miller
26 Patrz na mnie „Dlaczego wybieram tylko takie kobiety, które mnie ranią?” – pytają mężczyźni w gabinecie psychoterapeuty Jacka Masłowskiego
30 Wewnętrzny konflikt Kariera czy dziecko? O tym, jaka jest właściwa odpowiedź, pisze psychoterapeutka Ewa Klepacka-Gryz
relacje
34 Nacje mają swoje racje Węgrzy – otwarci, kreatywni i spokojni
40 Seksualnie Kochając się z partnerem, kochamy się z całym światem – mówią Veronika Tkanka i Robert Tkanka
44 Związek Autorzy książki „Miłość 80/80” proponują nowy model relacji oparty na hojności
48 Wychowanie z SENSem Jak chronić najmłodszych przed traumą związaną z wojną – pytamy psycholożkę Klaudię Siwek
praca
54 Szkoła umiejętności Jak pracować z tymi, którzy pracować nie lubią – podpowiada coach i trenerka biznesu, dr Anna Kowalczyk-Kroenke
rozwój
58 Doula umierania Anna Lyons przekonuje, że akceptacja końca jest hołdem dla życia
62 Rozważania o wolnej woli amerykańskiego filozofa Gregga D. Caruso
64 Moja historia Natascha Kampusch zwraca uwagę na problem obwiniania ofiar o krzywdy, które je spotkały
68 Numerologia Archetyp Czwórki
72 W stronę empatii Psychotraumatolożka Dorota Modrzyńska mówi, jak wspierać uchodźców
75 Informator o warsztatach rozwoju
rozwój przez sztukę
78 Rytm jak dotyk Wywiad z zespołem UNMUTE
84 Zdarzenia Warto posłuchać i zobaczyć
86 Filmoterapia O filmie „Memoria” rozmawiają Grażyna Torbicka i Martyna Harland
90 Recenzje Książki z SENSem
Więcej spokoju
92 Z troski o siebie i innych Filozofka Paulina Felicja Seidler namawia do przejścia na stoicyzm
96 Abba, Tato Modlitwa to nie psychoterapia, ale tym, którzy odmawiają ją z wiarą, przynosi efekt terapeutyczny
100 Sztuka uważnego doświadczania Czy medytacja może nam pomóc pokonać lęk? – pytamy Dorotę Mrówkę
104 Energia wspólnoty Na czym polega praktyka medytacji wspólnej, pytamy nauczycielkę duchowości Nityę Patrycję Pruchnik
ŚWIADOME ŻYCIE
108 Solidarni z Ukrainą Rozmowa z Zosią Zochniak
114 Bliżej natury Życie w zgodzie z przyrodą

RozwińZwiń