Ekonomia 2(23) 2013

Ekonomia 2(23) 2013

1 opinia

Praca zbiorowa

Format:

ibuk

Globalizacja i regionalizacja we współczesnej gospodarce światowej wpływają na różne dziedziny życia: ekonomię i zarządzanie, politykę, kulturę czy zachowania społeczne. Nie wdając się w tym miejscu w polemikę dotyczącą kwestii, czy oba zjawiska uzupełniają się wzajemnie, czy są przeciwstawne, nie mamy wątpliwości, iż ich oddziaływanie obserwujemy na wszystkich poziomach gospodarki: zarówno w skali makro (na poziomie międzynarodowym i poszczególnych gospodarek), mezo (na poziomie branż), mikro (na poziomie przedsiębiorstw) oraz mikro-mikro (w zachowaniach małych grup społecznych oraz jednostek).


W niniejszym numerze czasopisma „Ekonomia – Economics” prezentujemy dwa¬naście artykułów, które poruszają problemy odnoszące się do wszystkich poziomów gospodarki. Pierwsze trzy artykuły nawiązują do bieżących problemów Unii Europejskiej, a mianowicie: nadzoru budżetowego w strefie euro, osłabienia neoprotekcjonizmu rolnego Unii Europejskiej w ramach i poza WTO oraz do struktury zatrudnienia, która jest analizowana w kontekście nierówności i zagrożeń społecznych w gospodarkach UE. Kolejny artykuł przybliża zagadnienia ewolucji polityki fiskalnej w państwach OECD w latach 1965-2011 pod wpływem globalizacji. Przedmiotem zainteresowania autorów następnych artykułów są różne wymiary rozwoju lokalnego i regionalnego po kryzysie. Autorzy zarówno analizują w nich aspekty teoretyczne, jak i odnoszą swoje rozważania do konkretnych przykładów współpracy przygranicznej czy też rozpatrują społeczne aspekty tego rozwoju, takie jak bezrobocie czy też zachowania starzejących się konsumentów na rynku dóbr i usług.


Na poziomie mikro-mikro interesujące problemy podjęto w kolejnych dwóch artykułach. W pierwszym z nich poznajemy genezę i rolę gospodarstw rodzinnych w rolnictwie polskim, a w drugim możemy zastanawiać się wraz z autorką nad problemami, z jakimi borykają się matki-menedżerki powracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Natomiast autor ostatniego artykułu prezentowanego w niniejszym numerze rozpatruje sprawiedliwość podziału degresywnie proporcjonalnego. W zakresie unormowań prawa wyborczego degresywna proporcjonalność jest rozwiązaniem nowym, a co za tym idzie, nie mającym tradycji ani utrwalonej aprobaty. Autor dokonuje próby znalezienia uzasadnienia dla tego rozwiązania na tle społecznie akceptowanych sposobów podziału dóbr i należności.


Wydanie zamyka recenzja książki autorstwa niżej podpisanej, pt.: Regionalizm ekonomiczny Azji Wschodniej. Jedno spojrzenie – różne wymiary, sporządzona przez prof. Katarzynę Żukrowską ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.


Wydaje się, iż zagadnienia poruszone przez autorów artykułów, które znalazły się w niniejszym numerze, staną się nie tylko przedmiotem uważnej lektury, lecz będą również stanowiły inspirację do głębszych studiów i analiz wpływu globalizacji i regionalizacji na różne aspekty rozwoju ekonomicznego i społecznego współczesnej gospodarki światowej.


Rok wydania2013
Liczba stron197
KategoriaPublikacje darmowe
WydawcaWydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  Jan Borowiec, Nadzór budżetowy w strefie euro    9
  Zdzisław Puślecki, Wokół osłabiania neoprotekcjonizmu rolnego Unii Europejskiej w ramach i poza WTO    30
  Magdalena Cyrek, Struktura zatrudnienia a nierówności i zagrożenia społeczne w gospodarkach UE    49
  Monika Lewandowska-Kalina, Lech Kalina, Wpływ globalizacji na politykę fiskalną państw OECD w latach 1965-2011    64
  Beata Skubiak, Rozwój lokalny i regionalny po kryzysie    77
  Izabela Zabielska, Joanna Zielińska-Szczepkowska, Przygraniczne sąsiedztwo (na przykładzie sąsiedztwa między województwem warmińsko- -mazurskim i obwodem kaliningradzkim FR)    92
  Arkadiusz Piwowar, Poziom, struktura i zróżnicowanie przestrzenne bezrobocia w gminach wiejskich w województwie dolnośląskim w latach 2005--2010    104
  Katarzyna Bałandynowicz-Panfil, Relacje starzejący się konsumenci – starsi pracownicy na przykładzie rynku dóbr konsumpcyjnych    124
  Marcin Brol, Sławomir Czetwertyński, Koncepcja copyleft w procesie wytwarzania dóbr partnerskich    137
  Franciszek Kapusta, Geneza i rola gospodarstw rodzinnych w rolnictwie polskim    151
  Magdalena Rękas, Matki-menedżerki i ich powrót na rynek pracy po urodzeniu dziecka    168
  Janusz Łyko, Sprawiedliwość podziału degresywnie proporcjonalnego    180
  Karzyna Żukrowska, Recenzja książki Bogusławy Skulskiej ,,Regionalizm ekonomiczny Azji Wschodniej”    190
RozwińZwiń