W gabinecie lekarza specjalisty. Ginekologia i położnictwo. Endokrynologia ginekologiczna 2

W gabinecie lekarza specjalisty. Ginekologia i położnictwo. Endokrynologia ginekologiczna 2

Wybrane zagadnienia

1 opinia

Format:

ibuk

RODZAJ DOSTĘPU

 

Dostęp online przez myIBUK

WYBIERZ DŁUGOŚĆ DOSTĘPU

Cena początkowa:

Najniższa cena z 30 dni: 8,40 zł  


8,40

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Ósmy numer z cyklu „W gabinecie lekarza specjalisty” pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Piotra Laudańskiego, skierowany do praktykujących ginekologów-położników i endokrynologów, jest poświęcony wybranym zagadnieniom endokrynologii ginekologicznej. Każdy z rozdziałów został napisany przez specjalistów w określonych dziedzinach, którzy w sposób szczegółowy, a jednocześnie z uwzględnieniem praktycznych podstaw, przedstawiają częste i te mniej spotykane w codziennej praktyce zagadnienia.
W numerze:
Patogeneza, diagnostyka i leczenie hipogonadyzmu hipogonadotropowego (hipo-hipo) u mężczyzn. Czytelnik może poznać podstawy fizjologii oraz patofizjologii funkcjonowania układu rozrodczego u mężczyzn, a także zaburzenia o podłożu genetycznym.


Wpływ sportu na patofizjologie układu rozrodczego u kobiet. Artykuł przedstawia możliwy wpływ wysiłku fizycznego na występujące zaburzenia miesiączkowania, w tym problemy z zajściem w ciążę.


Diagnostyka i leczenie hiperprolaktynemii, czyli jednego z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych, z którymi na co dzień spotykamy się w swoich gabinetach. Zwrócono uwagę na dokładną diagnostykę układu podwzgórzowo-przysadkowego, z naciskiem na uwzględnienie rezonansu magnetycznego, oraz – co bardzo ważne – podkreślono ograniczoną rolę testu z metoklopramidem w diagnostyce hiperprolaktynemii czynnościowej.


Rozdział dotyczący zróżnicowanego rozwoju płciowego i zaburzeń rozwoju płci. Omówiono pojęcia takie, jak „cispłciowość”, „transpłciowość” czy też „interpłciowość” w oparciu o wiedzę i praktyczne doświadczenie lekarzy na co dzień spotykających się z tymi zagadnieniami.


Terapia objawów menopauzalnych. Pomimo znacznego ograniczenia stosowania leczenia hormonalnego w terapii objawów menopauzalnych, jest ono ciągle istotne i odgrywa ważną rolę w postępowaniu z naszymi pacjentkami. Omówiono możliwość zarówno terapii hormonalnej, jak i niehormonalnej, ze szczególnym uwzględnieniem leków grupy SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny).


Podsumowanie najnowszych danych literaturowych dotyczących możliwego wpływu antykoncepcji hormonalnej na ryzyko poszczególnych chorób nowotworowych.


Prowadzenie dokumentacji medycznej w endokrynologii ginekologicznej. Zostało przedstawione właściwe dokumentowanie przyjmowanych przez pacjentkę leków oraz autorska propozycja stosowania odpowiednich adnotacji w dokumentacji.


Rok wydania2020
Liczba stron140
KategoriaEndokrynologia i andrologia
WydawcaPZWL Wydawnictwo Lekarskie
ISBN-13978-83-200-6247-2
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  Słowo wstępne Piotr Laudanski    9
  Hipogonadyzm hipogonadotropowy u mężczyzn Piotr Jędrzejczak    11
  Wpływ nadmiernego wysiłku fizycznego na zaburzenia miesiączkowania i związane z tym potencjalne konsekwencje zdrowotne Piotr Marianowski    29
  Hiperprolaktynemia Barbara Grzechocińska, Piotr Jędrzejak    43
  Zróżnicowany rozwój płciowy/zaburzenia rozwoju płci (ZRP) oraz dysforia płciowa (DP) Aneta Gawlik, Aleksandra Antosz    57
  Terapia objawów menopauzalnych Damian Warzecha, Piotr Laudański    87
  Wpływ antykoncepcji hormonalnej na ryzyko chorób nowotworowych Marcin Wrona, Katarzyna Suchta, Roman Smolarczyk    107
  Dokumentacja medyczna farmakoterapii w ginekologii endokrynologicznej Radosław Tymiński    129
RozwińZwiń