Z dziejów leksykografii polsko-rosyjskiej

Tom 1 Słowniki lingwistyczne (bibliografia za lata 1700-2015)

1 opinia

Format:

pdf, ibuk

DODAJ DO ABONAMENTU

WYBIERZ RODZAJ DOSTĘPU

39,90

Format: pdf

 

Dostęp online przez myIBUK

WYBIERZ DŁUGOŚĆ DOSTĘPU

Cena początkowa:

Najniższa cena z 30 dni: 31,92 zł  


39,90

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Publikacja stanowi pierwszy z zapowiedzianych trzech tomów monografii bibliograficznej prezentującej dorobek polskich uczonych w dziedzinie leksykografii przekładowej z językiem rosyjskim w centrum. Jest pierwszą w Polsce i na świecie monografią opisującą dzieje słownikarstwa polsko-rosyjskiego od roku 1700 do 2015. Część pierwsza pracy pt. Z dziejów leksykografii polsko-rosyjskiej zawiera syntetyczny rys historyczny na tle kontaktów międzykulturowych. Autorka dokonuje w nim redatacji początków tego działu słownikarstwa narodowego, wiążąc je z XVIII-wieczną europejską działalnością translatorsko-wydawniczą Eliasza Kopijewicza (Kopijewskiego). Podkreśla wieloaspektowość rozwoju słownikarstwa polskiego, a także jego ogromny wpływ na słownikarstwo wschodniosłowiańskie. Ukazuje najnowsze nurty praktyki leksykograficznej, takie jak m.in. leksykografia lingwochronologizacyjna, rejestracyjna, korpusowa, etnolingwistyczna, bio-bibliograficzna, atergologia. Ważnym rozdziałem jest Wkład polskich uczonych do dorobku światowego słownikarstwa z językiem rosyjskim w tle. Autorka opisuje w nim dokonania naukowe Polaków w zakresie słownikarstwa ałtaistycznego i paleoazjatyckiego na skalę światową. Ten rozdział będzie szczególnie przydatny polskim orientalistom.


Część druga monografii gromadzi obszerny, a pod względem rzeczowym wysoce zróżnicowany zbiór 2000 pozycji bibliograficznych, na którego zawartość składają się – usystematyzowane przedmiotowo – opracowania z zakresu leksykografii lingwistycznej. Ujęte w spisie pozycje leksykograficzne zostały wydane w Polsce, sporadycznie także za granicą, bądź też w koedycji z zagranicznymi wydawcami na przestrzeni czterech wieków. Szerokie spektrum tematyki i charakteru merytorycznego zaprezentowanych publikacji słownikowych stanowi swoiste kompendium informacji na temat dorobku słownikarzy polskich, zgłębiających bogatą i rozległą przestrzeń kultury wschodniosłowiańskiej oraz polskiej w nią wpisaną.


Wykaz słowników ma charakter kompletny i proskryptywny, odsłania bowiem najnowsze projekty leksykograficzne realizowane w polskich ośrodkach naukowych.


Rok wydania2016
Liczba stron386
KategoriaJęzyk rosyjski
WydawcaWydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
ISBN-13978-83-7865-733-0
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje