Zwierciadło

1 opinia

Wydawca:

Zwierciadło

Format:

pdf

RODZAJ DOSTĘPU

5,77  7,80

Format: pdf

Cena początkowa: 7,80 zł (-26%)

Najniższa cena z 30 dni: 5,77 zł  


5,77

w tym VAT

Czy piękno ma wiek? Bohaterka naszej marcowej okładki jest żywym dowodem na to, że nie, nie ma. Monica Bellucci w wieku lat 56 jest równie zachwycająca jak 30 lat wcześniej. – Jestem Włoszką – mówi – i jak dla wszystkich Włochów najważniejsi są dla mnie przyjaciele, dobre jedzenie i rodzina. Bardzo chciałam mieć dzieci, ale wiedziałam też, że najpierw muszę zbudować karierę, aby później móc spokojnie poświęcić się ich wychowaniu.


I rzeczywiście kształtowała karierę świadomie, choć sam jej początek nie był zaplanowany, bo Monica myślała nie o aktorstwie, a o studiach prawniczych. Strategia okazała się trafiona – teraz Bellucci ma wolność w angażowaniu się w te projekty, które ją interesują, bez względu na wynagrodzenie. A jaką jest matką? „Muszę pozwolić córkom na znalezienie własnej drogi – tak jak moi rodzice pozwolili mnie. Moja rola to być oparciem i drogowskazem. I zawsze, zawsze kochać”. Tekst Zuzanny O’Brien.


Jeszcze nie jestem gotowy – mówią. Nie jestem gotowy na bycie w związku. Na bliskość. Zdanie to wypowiadają wszystkie osoby z lękiem przed bliskością we wszystkich językach na całym świecie. W ten sposób pozostawiają sobie możliwość wyboru, jednocześnie zwodząc partnerów. Bo co oznacza to stwierdzenie? Tak naprawdę to dwa stwierdzenia w jednym: „teraz jeszcze nie jestem gotowy” oraz: „ale, być może, kiedyś będę”. I to adresat tych słów ma zgadnąć, co autor chciał powiedzieć: Czy: „nie chcę trwałego związku”, czy „może coś z tego jeszcze będzie”. Takich ludzi łączy jeszcze jedno rozdarcie wewnętrzne, miotanie się przed pragnieniem bliskości, a strachem przed nim, między „chcę i nie chcę”. Unikać bliskości można zresztą, mieszkając z partnerem, dzieckiem i psem w jednym pokoju. Bo nie chodzi tylko o bliskość fizyczną. Boimy się też tej emocjonalnej…


O ludziach, którzy boją się bliskości, o tym, skąd wziął się w nich ten lęk i czy można się go pozbyć, pisze w Temacie miesiąca „Uciekam, więc jestem” Alina Gutek.


Pełna sprzeczności. Lubi być osobna, a potem prosi ukochanego: „Przytul mnie”. Albo: „Mam w d… pięćdziesiątkę”, a po chwili wpada w rozpacz: „Kiedy to minęło?”. Postanawia: „W czasie pandemii nie kupuję nowych ciuchów”. A potem tłumaczy: „Nie mogłam się oprzeć”. U Izy Kuny nie ma nic pośrodku. Z aktorką rozmawia Beata Biały.


„To wielka frajda poznawać świat, zmieniać strefy klimatyczne i scenerię, oglądać różne oblicza natury, to fascynujące, ale kontakt z drugim człowiekiem to dla mnie esencja odkrywania” – mówi dziennikarz, dokumentalista i podróżnik Przemek Kossakowski. I dodaje: „Down the Road” i to, co wydarzyło się po tym programie, to jedna z najlepszych rzeczy, jaką zrobiłem w życiu. Mam też bardzo dobry czas w życiu prywatnym. Zdecydowanie nie tylko nieszczęścia chodzą parami”. Wywiad Karoliny Morelowskiej-Siluk.


Beata Poźniak. Polka w Hollywood. Oprócz ról w filmach i teatrze ma też na koncie role, których nie widać. Jako pierwsza w historii aktorka nieanglojęzyczna zdobyła właśnie Voice Arts Award, prestiżową nagrodę dla artystów pracujących głosem. A od trzech dekad walczy, żeby miały szansę wybrzmieć głosy innych kobiet. Wywiad Zofii Fabjanowskiej.


Losy świata decydują się w dziecięcych łóżeczkach i pokojach – mówi w cyklu „Rodzice na nowe czasy” psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Dlaczego? Bo „tylko dzieci traktowane z szacunkiem i miłością będą w swoim dorosłym życiu odruchowo zdolne do traktowania innych z szacunkiem i miłością”. Rozmowa Aliny Gutek.


Gdzie jest granica między krytyką a nielojalnością? Czy nielojalność niszczy miłość skuteczniej niż zdrada? Podstawą lojalności jest uznanie uczuć partnera za ważne – mówi psychoterapeutka Katarzyna Miller. I dodaje: – Kiedy jesteśmy lojalne wobec siebie, umiemy być lojalne wobec innych, a więc tworzyć udane związki. Wywiad Beaty Pawłowicz.


Osoby z zaburzeniami psychicznymi idą przez życie jak inni, ale mają trochę trudniej. Tak jakby niosły cięższy plecak, miały w nim kilka „nadprogramowych” kamieni – mówi Cleo Ćwiek. Jej fundacja „Można Zwariować” chce odczarować to, jak mówimy i myślimy o zdrowiu psychicznym. Rozmowa Joanny Olekszyk.


Cztery lata w drodze. Ponad tysiąc dni zdjęciowych, trzy tysiące godzin zarejestrowanego materiału, ponad 200 osób ekipy w 31 krajach na sześciu kontynentach... To najnowsza produkcja Sir Davida Attenborough „Planeta doskonała”. O ludziach i naszej egzystencji na Ziemi, o degradacji planety. Bo właśnie walka o planetę, uświadamianie i edukowanie o stanie degradacji środowiska, świadectwo unikalności życia na planecie, ochrona zagrożonych gatunków, rejestracja ich zwyczajów i rytuałów – to bez wątpienia misja i cel Davida Attenborough, człowieka, który w Wielkiej Brytanii ma nieoficjalny status… skarbu narodowego. A rozmawiała z nim Anna Serdiukow.


Temat trudny, ale ważny. Gwałt. Czym jest? Czy zawsze tylko brutalną napaścią w nocy, w parku czy lesie? Wiele gwałtów wydarza się w domach, sprawcami większości są bliscy ofiary. Gwałt jest zawsze aktem brutalnej przemocy, niezależnie od tego, czy sprawcą jest psychopata wypadający z krzaków, czy szanowany profesor. Czy ofiara krzyczała, broniła się, czy nie. Jak walczyć ze stereotypowym myśleniem? Jak nauczyć się oskarżać sprawcę, zamiast szukać winy w ofiarach? Raport Anny Szulc.


Są takie choroby, których… nie ma. A w każdym razie nie widać ich w badaniach. To choroby psychosomatyczne. Zdaniem dr Ewy Kempisty-Jeznach to epidemia XXI wieku. Na tę epidemię szczepionki nie będzie. Jak więc się bronić? Tekst Joanny Derdy.


Co w modzie? Paryski uniform w nowoczesnym wydaniu. Koszule z żabotem, satynowe topy, skórzane spodnie. Nie tylko na imprezę. W domu też możesz błysnąć.


A szefowa działu urody, Agata Rucińska, zachęca tym razem do… ćwiczeń. Wybrała różne – na pewno każda z nas znajdzie idealne dla siebie.


Rok wydania2021
Liczba stron197
KategoriaPoradniki
WydawcaZwierciadło
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  

Felietony
14 Maciej Stuhr Oczyma ojczyma
16 Artur Andrus Szwagier Gierka
18 Katarzyna Miller Kobiecy alfabet
20 Szymon Majewski Psychofilowanie
66 Anna Janko Bliskie spotkanie
192 Tomasz Jastrun Do poduszki
Na okładce
24 Monica Bellucci Sprzedawczyni marzeń
Temat miesiąca
30 Lęk przed bliskością Uciekam, więc jestem
Spotkania
38 Iza Kuna Romansowałam za mało
44 Przemysław Kossakowski Wystrzelili mnie w kosmos
50 Beata Poźniak A dlaczego nie?
56 Maria Pakulnis Parę osób, mały czas
62 InEs de la Fressange Nie jestem buntowniczką, jestem Francuzką!
Życie wewnętrzne
68 Co się dzieje z naszą miłością Jedenaste: Bądź lojalna
72 Moja historia Game changer
78 Porozmawiajmy o seksie Niekoniecznie jak wszyscy i jak zawsze
82 Rodzice na nowe czasy Budujemy fundamenty
Wokół nas
86 Fotoreportaż Śródpolne galerie
92 Raport Niemy gwałt
98 Daleko i blisko Wiedeń
102 Reportaż Tatuuj, dziewczyno!
108 Na ratunek planecie Pan od ekologicznej (r)ewolucji człowieka
112 Eko? Logiczne!
Kultura
115 Dzieje się
118 Muzyka
119 Książki
120 Rozmowa Carey Mulligan
124 Filmy
125 Seriale
126 Sztuka Czarne klasyczki
130 Nie przegapcie!
Moda
132 Inspiracje Gentle Woman
138 Zoom Nowy look
140 Zjawisko Jeszcze pójdę na bal
144 Od podszewki Struktura migdała
146 Aktualności
148 Na temat Tiul i falbany
Uroda
150 Na co dzień W przyjaźni z ciałem
154 Top 7 Krok bliżej zen
155 Nowości W stronę wiosny
156 Pod lupą Czarna kreska
159 Nowe i ponadczasowe Dziś i jutro
Zdrowie
160 Przygody ciała Choroba, której nie ma
164 Medycyna na stres Masaż dźwiękiem
166 Na talerzu Mózg dobrze odżywiony
Dom
168 Kobieta we wnętrzu Bunt wobec powtarzalności
174 Design Namalowane nitką
Kuchnia
178 Przy stole Mecyje Fani Lewando
Inne
4 Zamiast wstępu
10 Galeria Zwierciadła Yves Tanguy
12 Listy
22 Istota rzeczy
188 Horoskop
190 Krzyżówka

RozwińZwiń