Zmierzch Wschodu. Jak Chiny stały się potęgą i czy grozi im upadek

1 opinia

Wydawca:

Prześwity

Format:

epub, mobi

RODZAJ DOSTĘPU

89,90

Format: epub, mobi

Cena początkowa:

Najniższa cena z 30 dni: 71,92 zł  


89,90

w tym VAT

W jaki sposób Chiny zbudowały i od wieków utrzymują swoją potęgę oraz dlaczego teraz grozi im upadek i porażka w wyścigu z Zachodem
Chińskie społeczeństwo od czasów starożytnych jest kształtowane przez model EAST (egzaminy, autokrację, stabilność i technikę). Od funkcjonującego od 587 roku egzaminu do służby cywilnej, znanego jako keju, po system zarządzania kadrami Komunistycznej Partii Chin (KPCh) – kolejne chińskie autokratyczne władze rozwinęły wyjątkowe narzędzia służące homogenizacji idei, norm i praktyk. Jednak to ujednolicenie ma ogromną wadę – tłumi kreatywność i ostatecznie może doprowadzić do upadku współczesnych Chin.
Yasheng Huang pokazuje drogę od dynamizmu do skrajnej stagnacji, którą przeszły Chiny po wprowadzeniu egzaminów keju. Okresy największej prosperity, takie jak za czasów dynastii Tang (618–907) czy pod rządami reformatorskiej KPCh, następowały wtedy, gdy wielkość i siła biurokracji (skala) były równoważone zróżnicowaniem idei (zakresem). Doceniając niezwykły sukces Chin w ostatnim półwieczu, autor dostrzega zagrożenia, jakie mogą pojawić się w konsekwencji odejścia od reform politycznych i gospodarczych pod rządami obecnego przywódcy Chin Xi Jinpinga. KPCh ponownie przedkłada konformizm nad nowe idee, powracając do modelu keju, który ostatecznie doprowadził do upadku chińskiej potęgi.
Duży naród jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Czy chińscy przywódcy potraktują poważnie lekcję płynącą z historii Państwa Środka? Czy uda im się ocalić prawdziwe źródło swojej prosperity?
Chiny nie raz nas zaskakiwały i z pewnością zrobią to ponownie. Era Xi Jinpinga ponownie stawia przed nami wiele z tych pytań, na których odpowiedzi uważaliśmy za oczywiste.
To z pewnością najlepsza książka poświęcona chińskiej biurokracji, jaką czytałem, i prawdopodobnie jedna z najlepszych poświęconych Chinom. – Tyler Cowen, Marginal Revolution
Wciągająca, pouczająca pozycja, która z historycznej perspektywy przygląda się współczesnym Chinom. Objaśnia niepokojące idiosynkrazje i zagrożenia, których doświadczają Chiny pod rządami Xi Jinpinga. – George Magnus, autor Red Flags: Why Xi’s China Is in Jeopardy
YASHENG HUANG jest profesorem ekonomii globalnej i zarządzania w MIT Sloan School of Management, gdzie założył i kieruje China Lab i India Lab. Jego obszary badawcze obejmują kształtowanie kapitału ludzkiego w Chinach i Indiach. Napisał m.in. Capitalism with Chinese Characteristics: Entrepreneurship and the State.


Rok wydania2024
Liczba stron560
KategoriaLiteratura faktu
WydawcaPrześwity
ISBN-13978-83-8175-618-1
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  Przedmowa |9
  Wstęp. Wyjaśnienie koncepcji EAST |15
  CZĘŚĆ I. EGZAMINY
  Rozdział 1 Keju jako instrument skalowania |53
  Rozdział 2 Organizacja Chin i KPCh |91
  CZĘŚĆ II AUTOKRACJA
  Rozdział 3 Państwo bez społeczeństwa |131
  Rozdział 4 Powrót do autokratycznej średniej |183
  CZĘŚĆ III STABILNOŚĆ
  Rozdział 5 Co sprawia, że chińska autokracja jest tak stabilna? |235
  Rozdział 6 Przekleństwo Tullocka |277
  CZĘŚĆ IV TECHNIKA
  Rozdział 7 Przeformułowanie pytania Needhama |323
  Rozdział 8 Republika rządowa |375
  CZĘŚĆ V PRZYSZŁOŚĆ MODELU EAST
  Rozdział 9 KPCh Xi Jinpinga |427
  Rozdział 10 Czy Chiny mogą wyrwać się z modelu EAST? |479
  Kalendarium |531
  Bibliografia |533
RozwińZwiń