Metale o ukierunkowanej porowatości

1 opinia

Wydawca:

Wydawnictwa AGH

Format:

pdf, ibuk

DODAJ DO ABONAMENTU

WYBIERZ RODZAJ DOSTĘPU

9,96  12,00

Format: pdf

 

Dostęp online przez myIBUK

WYBIERZ DŁUGOŚĆ DOSTĘPU

Cena początkowa: 12,00 zł (-17%)

Najniższa cena z 30 dni: 9,96 zł  


9,96

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Publikacja z dziedziny nauki o materiałach, a ściślej - z obszaru metaloznawstwa fizycznego - jest pierwszym kompleksowym dziełem naukowym podejmującym próbę opisu w języku polskim teorii i praktyki zaawansowanego rozwiązania materiałowego współczesnej inżynierii materiałowej - metali wysokoporowatych z ukierunkowaną strukturą.
Gazary, bo im poświęcona jest praca - są ultralekkimi materiałami porowatymi, tworzącymi nową grupę materiałów metalicznych, wyjątkowych w porównaniu z konwencjonalnymi tworzywami o tym samym składzie chemicznym, która wypełnia lukę między klasycznymi materiałami porowatymi (pianami metalowymi) a metalami zwartymi, metalami i stopami oraz kompozytami na ich osnowie.
Materiały inżynierskie nowego typu mają nie tylko niezwykłą strukturę, ale przede wszystkim niespotykany dotychczas w inżynierii materiałowej zespół właściwości mechanicznych, cieplnych i elektrycznych oraz zdolności do pochłaniania energii, tłumienia drgań i fal akustycznych, które decydują o ich zaawansowaniu funkcjonalnym.
Niepowtarzalne właściwości gazarów oraz stosunkowo prosty i korzystny ekonomicznie sposób ich wytwarzania powodują, że pozostają przedmiotem dociekań wielu naukowców, w tym również autorów monografii - wybitnych ekspertów z zakresu inżynierii materiałowej - dla których jest to kolejna publikacja na temat gazarów.
Autorzy zaprezentowali wyniki prac własnych oraz bardzo dokładnie scharakteryzowali dorobek dwóch prekursorskich światowych szkół naukowych badających gazary - szkoły ukraińskiej i japońskiej. Szczegółowo opisali teoretyczne podstawy ich wytwarzania, metody otrzymywania, właściwości i zastosowanie, omówili podstawowe układy "gazarotwórcze", porównali konstrukcje urządzeń niezbędnych do ich wytwarzania pracujących na Ukrainie, w Chinach, USA i Japonii, zweryfikowali różne techniki wytwarzania gazarów oraz właściwości otrzymanych produktów.
Autorzy przedstawili również własny schemat opisu matematycznego dotyczący modelowania struktury i właściwości, omówili warianty metodologiczne i poddali analizie eksperymenty numeryczne.
Ważnym walorem monografii jest bogaty, starannie dobrany, często niedostępny materiał ilustracyjny, na który składają się fotografie makro- i mikrostruktur różnych anizotropowych pian metalowych, obrazy tomograficzne pokazujące możliwości tworzenia się gazarów hybrydowych, schematy procesów zachodzących podczas ich tworzenia się, eksperymentalne i teoretyczne układy równowagi fazowej metale-gazy, wykresy zależności struktura-technologia i struktura-właściwości, zdjęcia autentycznych urządzeń technologicznych wraz ze schematami ich działania, a także zdjęcia wyrobów otrzymanych z materiałów o ukierunkowanej porowatości.
Publikacja może stanowić cenne i przystępne źródło informacji dla studentów wyższych lat oraz doktorantów na kierunkach związanych z inżynierią materiałową i mechaniczną, a także dla kadry inżynieryjno-technicznej zainteresowanej innowacyjnymi rozwiązaniami materiałowymi w projektowaniu, wytwarzaniu i wdrażaniu nowych wyrobów.


Rok wydania2020
Liczba stron108
KategoriaMateriałoznawstwo
WydawcaWydawnictwa AGH
ISBN-13978-83-66364-74-5
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje