Wentylacja i ogrzewanie w nowych przepisach. Aktualne warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki.

Wentylacja i ogrzewanie w nowych przepisach. Aktualne warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki.

1 opinia

Format:

pdf, ibuk

DODAJ DO ABONAMENTU

WYBIERZ RODZAJ DOSTĘPU

19,00

Format: pdf

 

Dostęp online przez myIBUK

WYBIERZ DŁUGOŚĆ DOSTĘPU

Cena początkowa:

Najniższa cena z 30 dni: 14,44 zł  


19,00

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Jest to kolejna pozycja wydawnicza z serii „Biblioteka Rynku Instalacyjnego. To wydanie specjalne nosi numer 2/2014. Przyczynkiem do jej napisania stało się wejście w życie z początkiem 2014 r. przepisów rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Owa zmiana jest elementem procesu dostosowującego polskie prawo do dyrektywy europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, a jej celem ma być stopniowa poprawa tej charakterystyki. Niezależnie od dyskusji nad słusznością i jakością wprowadzanych zmian nowelizacja ta realizuje postanowienia dyrektywy, stopniowo zaostrzając wymagania dotyczące oszczędności energii i izolacyjności cieplnej budynków.
Autor przybliża Czytelnikowi zmiany odnoszące się do wymagań dotyczących energooszczędności energii i izolacyjności cieplnej zwracając szczególną uwagę na podejście do rocznego wskaźnika obliczeniowego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną EP uważanego za kryterium energooszczędności budynku i wskazuje na zmiany wartości maksymalnych współczynników przenikania ciepła komponentów budowlanych oraz zmiany podejścia do budynków podlegających przebudowie.
Autor zwraca także uwagę na zmiany przepisów Warunków Technicznych w części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji traktowanej jako wyposażenie techniczne budynków omawiając kwestie wentylacji hybrydowej, wentylatorów o regulowanej wydajności, odzysku ciepła, wymagań nie przekraczania maksymalnej dopuszczalnej mocy właściwej wentylatorów, potrzeby unikania kondensacji na belkach i płaszczyznach chłodzących, wymogu stosowania regulowanych pomp obiegowych w obiegach chłodzących i grzewczych instalacji klimatyzacji oraz dodatkowe wymagania dotyczące szczelności na przenikanie powietrza w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i produkcyjnych.
Książka ponadto zawiera uwagi Autora odnoszące się do możliwości spełnienia wymagań dotyczących zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną EP. Autor przeprowadza analizę na konkretnym przykładzie obliczeń dla warstwowych ścian zewnętrznych o typowych konstrukcjach, dla których wyznaczono grubości izolacji cieplnej wymagane w celu spełnia wymagań Umax przeprowadzając obliczenia wg przepisów WT przed i po ich nowelizacji, przedstawia sposoby pozwalające spełniać wymagania EP wsparte analizą obliczeniową odwołując się następnie do konkretnych przypadków: małego domu z poddaszem nieużytkowym, dużego domu za miastem i dwukondygnacyjnego budynku szeregowego.
Publikację uzupełnia tekst rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2013, poz. 926).


Spis treści:
I. Oszczędność energii i izolacyjność cieplna 3
II. Wentylacja i klimatyzacja 9
III. Możliwość spełnienia wymagań EP 14
IV. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków
technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2013, poz. 926) 23


Rok wydania2014
Liczba stron32
KategoriaBudownictwo
WydawcaDom Wydawniczy MEDIUM
Numer wydania1
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

INNE EBOOKI AUTORA

Ciekawe propozycje