Zwierciadło

1 opinia

Wydawca:

Zwierciadło

Format:

pdf

KUP I POBIERZ

Format: pdf

6,71  7,80 (-14%)

Najniższa cena z 30 dni: 6,71 zł 

Jako mała dziewczynka zarabiała na rodzinne rachunki, grając w reklamach. Nie była typowym, słodkim cherubinkiem. Nie cierpiała sukienek, wolała mieć krótkie włosy, najchętniej ubierała się jak jej starszy brat. I nie było roli, której nie była w stanie w mig nauczyć się na pamięć. W ciągu kilku lat wyrobiła sobie markę w branży jako dziecięca aktorka, na której można zawsze polegać i z którą świetnie się pracuje. I tak zostało. Jodie Foster, bohaterka okładki czerwcowego „Zwierciadła”, nie czuła się dobrze w rolach potulnych narzeczonych, dziewczyn i żon. Przez całą dorosłą aktorską karierę nie wystąpiła też na ekranie w bikini ani w skąpym, seksownym stroju. I wytrwale chroniła przed mediami swoje życie prywatne. O swojej orientacji seksualnej nie opowiada, choć nie robi z niej też tajemnicy. Foster to nie tylko aktorka (Oscarowa aktorka, dodajmy). Miała własną firmę producencką, sprawdziła się jako reżyserka. Dziś mówi tak: „Co jest najlepszego w tym, że jesteśmy coraz starsi? To, że po czterdziestce przestajemy się tak strasznie przejmować. Nie ścigamy się już sami z sobą. Kino się zmienia i dziś jest pełno świetnych ról dla kobiet po sześćdziesiątce. Nie mogę się doczekać, aż tam dotrę. A po osiemdziesiątce będę tą energiczną staruszką zgarniającą najlepsze epizody. Kiedyś bałam się dojrzałego wieku, bo była to nieznana przyszłość. Teraz już jestem w tej przyszłości i nie mogę się doczekać, co będzie dalej”. Tekst Zuzanny O’Brien.


Wiedźma. Czarownica. Czy to tylko postać z bajek? Kim jest dziś? O tym w Temacie miesiąca. „Długo byłyśmy zafiksowane na fazie księżniczki, ewentualnie królowej, a mądra starucha to był ktoś odległy, z kim nie miałyśmy kontaktu, a jeszcze wytworzyła się kultura kultu ciała i kultu młodości – mówi Paulina Młynarska. Dziś wreszcie sięgamy po tę wiedźmuchę, staruchę, czyli kobietę po menopauzie. Zaczęłyśmy odkrywać, co możemy w tym czasie robić, i to dla siebie. Hulaj dusza, piekła nie ma. Odnalazłyśmy mędrczynię w sobie i w świecie. Zaczęłyśmy doceniać dojrzałość”. I dodaje, że dla niej być wiedźmą, to, na poziomie symbolicznym, być w kontakcie z innymi kobietami, być blisko nich, bez narzucania im swojego punktu widzenia.


Dziś coraz więcej kobiet nazywa siebie czarownicami lub wiedźmami – i to z przeróżnych powodów. Magia zaczęła symbolizować wewnętrzną moc, pozytywny potencjał i wiarę w siebie – tak nam potrzebne w czasach, gdy tak wiele osób, rzeczy i instytucji chce nas ich pozbawić. Bo czary to piękna metafora dla sztuki i każdej twórczości. Tatiana Cichocka, tłumaczka, dziennikarka, nauczycielka Movement Medicine, mówi: „Mam wrażenie, że zawsze kiedy spotykają się kobiety po to, by rozmawiać o docieraniu do sedna siebie i swojej mocy, prędzej czy później pojawia się temat polowań na czarownice. Obraz palonej kobiety jest głęboko zapisany w naszej podświadomości, w naszych ciałach. I trzeba się z nim zmierzyć. Tak jak mierzymy się z każdą inną traumą”. Tekst Joanny Olekszyk.


Kiedy moje koleżanki chodziły na dyskoteki, ja… ćwiczyłam na fortepianie albo byłam opiekunem i tłumaczem. Kiedy rówieśnicy szaleli na podwórku, ja… ćwiczyłam na fortepianie albo byłam opiekunem i tłumaczem – mówi aktorka i wokalistka Olga Bończyk. Była opiekunką i tłumaczką swoich niesłyszących rodziców. „Moje dzieciństwo, dorastanie były więc inne. Ale nigdy nie powiem, że nieszczęśliwe” – opowiada Karolinie Morelowskiej-Siluk.


Jak wychowuje aktorka Ilona Wrońska, matka 15-letniej Nataszy i 13-letniego Kajtka? W wolności. „Powiedziałam dzieciom: ufam, że sami potraficie sobie wyznaczać czas przy komputerze, kontrolować się i robić sobie przerwy. Teraz jesteście sami za siebie odpowiedzialni. Jak już tak postanowiłam, to ich nie kontroluję, choć mam takie zapędy. Staram się jednak pracować nad sobą, a nie nad moimi dziećmi”. Wysłuchała Alina Gutek.


Nawyki z pracy w wywiadzie są silne, trzeba wielu lat, żeby je uśpić. Do dziś sprawdzam, czy jakiś samochód mnie nie śledzi, ustawiam się w określonym miejscu, żeby mieć kontrolę nad najbliższym otoczeniem, długo sprawdzałem, czy ktoś nocą nie przeglądał moich rzeczy… I wciąż czytam numery rejestracyjne jadących za mną samochodów. To obsesja. Siła nawyku – mówi Vincent Severski, który po 26 latach pracy w wywiadzie został rozchwytywanym autorem książek sensacyjnych. Pierwszego dnia po zakończeniu służby obudził się rano, ubrał i… chciał iść do pracy. Zapomniał, że jest na emeryturze. A potem usiadł i zacząłem pisać książkę. Szpieg i pisarz w rozmowie z Beatą Biały.


Jessie Ware, piosenkarka i autorka tekstów, w zeszłym roku wydała czwartą studyjną płytę, założyła z mamą popularny podcast o gotowaniu i stylu życia, opublikowała kolejną książkę kucharską, a na koniec wiosny zapowiedziała wersję deluxe swojego ostatniego albumu. „To wspaniałe uczucie móc obronić się tylko poprzez swoją twórczość, bez tego całego promocyjnego pozłotka. Tak było tutaj. Zakładam, że kolejna wydana w czasie pandemii płyta traktująca o samotności i izolacji byłaby czymś oczywistym. Pewnie potrzebnym, ale dość wtórnym, my nagraliśmy album, który mobilizuje do walki o siebie, o bliskość” – mówi Annie Serdiukow.


Z jednej strony karmieni jesteśmy reklamami szczupłych, idealnych ciał bez śladu cellulitu. Z drugiej – jako społeczeństwo tyjemy. I to w tempie ekspresowym. A z trzeciej – bo jest i trzecia strona – mamy mocny ruch body positive. Czyli: moje ciało jest moje, nikomu nic do tego. Jak znaleźć w tym chaosie złoty środek? I zdrowie? Mówią lekarz, dietetyczka i pacjentka. Raport o otyłości.


Camille Kouchner, z wykształcenia prawniczka, napisała książkę, która wstrząsnęła Francją. Bo choć „La familia grande” („Wielka rodzina”) to powieść, Camille oparła ją na swoich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa. Oskarża w niej ojczyma – politologa i polityka Oliviera Duhamela – o przemoc seksualną wobec jej nastoletniego wówczas brata, a pośrednio także system społeczny zachowujący milczenie wobec kazirodczych gwałtów na dzieciach. Dyskusja wokół książki doprowadziła do zmiany francuskiego prawa. Rozmowa Joanny Orzechowskiej.


Kiedy praca jest sensem życia, a przychodzi pandemia i ta praca się wali, mężczyzna ma poczucie klęski totalnej. „Mężczyźni mają wpisany w męski przekaz międzypokoleniowy wyścig samców, którego wynik ustawia ich w męskiej hierarchii w zależności od poziomu, na którym żyją, prestiżu, władzy i wpływu. Najgorsza pozycja, jaką mogą zająć w tym wyścigu, to „nieudacznik”; a gdy przyczyny klęski są obiektywne, to „pechowiec”. Reguły męskiego rykowiska są twarde i bezwzględne”. Jak się w tym odnaleźć? Mówi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Wywiad Beaty Pawłowicz.


Nie kochałaś się nigdy pod drzewami? Może warto spróbować. Las wpływa na inną dynamikę miłości, wynikającą z tego, że seks jest tu elementem życia – mówi Beacie Pawłowicz biolog dr Łukasz Łuczaj, autor książki „Seks w wielkim lesie”.


W czerwcowym wydaniu WIELKA AKCJA RABATOWA „Zakupy z klasą”. W dniach 28-30 maja 2021 zniżki do 50% w 2000 sklepach internetowych oraz stacjonarnych w całej Polsce. Szczegóły akcji oraz marki biorące udział na zwierciadlo.pl/zakupyzklasa


Rok wydania2021
Liczba stron228
KategoriaPoradniki
WydawcaZwierciadło
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

POLECAMY

Ciekawe propozycje

Spis treści

  

Felietony
16 Maciej Stuhr Oczyma ojczyma
18 Artur Andrus Szwagier Gierka
20 Katarzyna Miller Kobiecy alfabet
22 Szymon Majewski Psychofilowanie
68 Anna Janko Pisane na lustrze
208 Tomasz Jastrun Do poduszki
Na okładce
26 Jodie Foster Moje życie jest moje
Temat miesiąca
34 Jestem wiedźmą! Wymiatasz
Spotkania
44 Jessie Ware Razem i osobno
50 Vincent viktor Severski Czas wyjawić parę rzeczy
56 Izadora Weiss Płynąć pod prąd
62 Cudowne lata Olgi Bończyk
Życie wewnętrzne
70 Męska strefa Praca to nie wszystko
74 Porozmawiajmy o seksie Na łonie natury
78 Moja historia Atypowa
84 Jak wychowuje Ilona Wrońska
Wokół nas
90 Fotoreportaż Powrót do domu
96 Eko? Logiczne!
98 Zjawisko W co grają kobiety
102 Raport Waga zmiany
108 #MetooInceste Bez mojej zgody
Kultura
113 Dzieje się
116 Uwaga, komiks! Ukobiecanie
120 Książki
121 Muzyka
122 Rozmowa Twórcy dokumentu „Najpiękniejszy chłopiec na świecie”
126 Filmy
127 Seriale
128 Sztuka Sophie Taeuber-Arp
132 Nie przegapcie!
MODA
134 Inspiracje Daleko od zgiełku
140 Zoom Ballada o sielance
146 Panna młoda Ślub taki jak ty
150 Definicja stylu Chaos kontrolowany
152 Aktualności
URODA
154 (Nie) na co dzień Sezon na biel; Jak zadbać o cerę; Suknia z dekoltem
160 Suplementy Uroda w tabletce; Apetyt na młodość
164 Nowości
166 Top 7
168 Polska marka Marzenie o kremie
Zdrowie
174 Przygody ciała Świat u naszych stóp
178 Uroda Niech cię niosą
180 Na talerzu Zdrowia doda
Dom
182 Kobieta we wnętrzu Alicja w krainie czarów
188 Design Utkane historie
Kuchnia
192 Przy stole Wojowniczka gotuje
Inne
4 Zamiast wstępu
12 Mistrzynie fotografii Vivian Maier
14 Listy
24 Istota rzeczy
204 Horoskop
206 Krzyżówka
209 Wielka akcja rabatowa Zakupy z klasą

RozwińZwiń