Region tradycyjny w unitarnym państwie w dobie globalizacji. Przypadek województwa małopolskiego

Region tradycyjny w unitarnym państwie w dobie globalizacji. Przypadek województwa małopolskiego

1 opinia

Format:

ibuk

RODZAJ DOSTĘPU

 

Dostęp online przez myIBUK

WYBIERZ DŁUGOŚĆ DOSTĘPU

Cena początkowa:

Najniższa cena z 30 dni: 6,92 zł  


6,92

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

e-ISBN: 978-83-233-8365-9


Tematem niniejszej książki jest społeczne konstruowanie regionu. Analizą objęto województwo małopolskie, stanowiące - w formie administracyjnej jednostki podziału terytorialnego państwa - swoistą „przestrzeń zadaną". W centrum zainteresowania znajdują się kwestie empirycznych warunków podmiotowości regionalnej. Przyjęta przez autora perspektywa instytucjonalna definiuje zagadnienie podmiotowości regionalnej w postaci trzech ściśle z sobą powiązanych problemów: autonomii regionalnej, a więc warunków i możliwości uzyskania politycznej kontroli nad procesami zmiany; modernizacji, czyli zdolności aktorów regionalnych do przekształcania istniejących powiązań społecznych i gospodarczych w taki sposób, aby pozostając w zgodzie z regułami globalnego kapitalizmu, uruchomić endogenne procesy rozwoju, a tym samym wyjść z rozwoju zależnego; legitymizacji (mobilizacji) - wykorzystania zasobów kulturowych i symbolicznych, by nadać procesom kontrolowanej zmiany instytucjonalnej charakter legitymizowany oraz włączyć regionalne zasoby kulturowe w szersze procesy rozwojowe.


Książka stanowi socjologiczne studium województwa małopolskiego w pierwszej dekadzie XXI wieku, a więc w dobie globalizacji oraz w okresie kilku lat przed przystąpieniem i po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Napisana została z teoretycznej perspektywy tzw. nowego instytucjonalizmu, na podstawie bogatego materiału empirycznego, w dużej części zgromadzonego przez Autora podczas badań własnych i realizowanych przez niego w zespołach, w tym w ramach europejskich programów badawczych. (...) Praca jest wybitnym dziełem z dziedziny socjologicznych badań regionalistycznych, stanowiącym znaczny wkład w naukowe poznanie tego wymiaru rzeczywistości społecznej, którym są regiony, zwłaszcza w poznanie przemian województwa małopolskiego.


Z recenzji dr. hab. Marka Kuci, prof. UJ


Rok wydania2011
Liczba stron276
KategoriaSocjologia miasta i wsi
WydawcaWydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
ISBN-13978-83-233-3185-8
Numer wydania1
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  Wprowadzenie    7
  Rozdział 1. Region tradycyjny w unitarnym państwie w dobie globalizacji    13
  Rozdział 2. Regiony i rozwój regionalny w nowym instytucjonalizmie. Przegląd koncepcji i propozycja nowego modelu analizy    31
  Rozdział 3. Region w wieloskalarnej przestrzeni polityczno-administracyjnej    83
  Rozdział 4. Gospodarka regionalna, państwo i globalny kapitalizm    141
  Rozdział 5. W poszukiwaniu kulturowych podstaw integracji terytorialnej. Tożsamość regionalna    187
  Rozdział 6. Region na instytucjonalnym rozdrożu. Podsumowanie    229
  Bibliografia    237
  Aneks    253
RozwińZwiń