Kobiety we współczesnej gospodarce

RODZAJ DOSTĘPU

 

Dostęp online przez myIBUK

WYBIERZ DŁUGOŚĆ DOSTĘPU

Cena początkowa:

Najniższa cena z 30 dni: 6,92 zł  


6,92

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Sytuacja kobiet jest istotnym i zarazem wymagającym szczególnej uwagi aspektem funkcjonowania współczesnej gospodarki zarówno w ujęciu narodowym, jak i globalnym. Jest ona bezpośrednio związana z czynnikiem ludzkim, dlatego też stanowi niezwykle
interesujący asumpt do podjęcia rozważań w tym zakresie, zarówno z perspektywy jednostki gospodarującej, jak i procesów zachodzących w gospodarce jako całości. W tradycji kobieta postrzegana była jako opiekunka domowego ogniska. Współcześnie,obserwując ewoluujący obraz rodziny z punktu widzenia zmian w makrootoczeniu, jesteśmy świadkami przeobrażeń życia społecznego. Problematyce tej poświęcono już wiele uwagi w naukach ekonomicznych i społecznych, ponieważ postrzeganie kobieti ich roli w gospodarstwie domowym, a dalej w gospodarce uległo przeobrażeniom.
Jednak problematyka sytuacji kobiet we współczesnej gospodarce nie znalazła dotychczas dostatecznego i szerokiego odbicia w istniejących pracach badawczych. Dlatego też publikacje naukowe traktujące o kobietach w odniesieniu do szeroko rozumianych aspektów ekonomicznych należy uznać za wysoce niewystarczające zarówno pod względem naukowym, jak i badawczym, co sprowadza się jednocześnie do konieczności głębszej analizy omawianej problematyki i podyktowane jest nieustannie zmieniającymi się warunkami gospodarowania. Lukę tę wypełnia niniejsza publikacja.


Głównym celem monografii jest prezentacja i ocena ekonomicznej sytuacji kobiet i ich roli w gospodarce Polski i świata na przełomie XX i XXI wieku. Dla realizacji celu wykorzystano
różne metody badawcze: studia literaturowe opracowań zwartych, czasopism i innych publikacji niezbędnych w tworzeniu części teoretycznej publikacji, a także analizy statystyczne, wnioskowanie, jak również syntezę dla całościowego opracowania. Badanie miało charakter wielowymiarowy i wieloetapowy.


Monografia składa się ze wstępu oraz trzech rozdziałów i zakończenia. Wnioski wynikające
z prowadzonych rozważań ujęte zostały w podsumowaniach do poszczególnych rozdziałów.
W rozdziale pierwszym przedstawiono charakterystykę demograficzną kobiet w Polsce oraz
zmiany, jakie zaszły w tym zakresie. W dalszej części przybliżono sytuację społeczno-ekonomiczną kobiet. Na tle powyższych analiz zaprezentowano istotę zachowań konsumenckich kobiet oraz ich determinanty. Przedmiotem zainteresowania w rozdziale drugim jest identyfikacja uwarunkowań prawnych w aspekcie równości płci na rynku pracy.
Ponadto w części tej dokonano próby oceny występowania dyskryminacji kobiet w sferze
szeroko pojętej pracy oraz czynników z nią związanych. W rozdziale tym wskazano również między innymi na nierówności w procesie aktywizacji zawodowej, zatrudnienia i bezrobocia. W rozdziale trzecim omówiono migracje zagraniczne kobiet. Zbadano w nim zjawisko światowych ruchów migracyjnych kobiet – skalę, dynamikę i strukturę oraz kierunki migracji, a także zmiany, jakie w nich zaszły. Szczególne miejsce poświęcono emigracji Polek i imigracji kobiet do Polski. Wydaje się, że publikacja wypełni istniejącą na
rynku wydawniczym lukę. Wyrażamy nadzieję, że okaże się interesującą i wartościową pozycją dla Czytelnika oraz stanie się inspiracją do rozważań naukowych i dalszych badań nad miejscem i rolą kobiet w gospodarce.
Agnieszka Bretyn Joanna Brzyska Agnieszka Łopatka


Rok wydania2020
Liczba stron131
KategoriaGospodarka światowa
WydawcaWydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
ISBN-13978-83-7972-437-6
Numer wydania1
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  Wstęp    7
  Rozdział 1. Znaczenie kobiet w gospodarce Polski    9
    Wprowadzenie     9
    1. Charakterystyka demograficzna kobiet    10
    2. Społeczno-ekonomiczna sytuacja kobiet na rynku     19
    3. Zachowania konsumenckie kobiet i ich determinanty    33
    Podsumowanie    38
  Rozdział 2. Sytuacja kobiet na rynku pracy w aspekcie równości płci     39
    Wprowadzenie     39
    1. Regulacje prawne w aspekcie równości płci na rynku pracy     42
    2. Analiza równości płci na rynku pracy     49
    Podsumowanie    67
  Rozdział 3. Migracje zagraniczne kobiet we współczesnym świecie    71
    Wprowadzenie    71
    1. Wielkość, dynamika i zmiany w strukturze migracji zagranicznych kobiet na świecie     72
    2. Kierunki migracji zagranicznych kobiet na świecie     81
    3. Emigracja Polek i imigracja kobiet do Polski     100
  Podsumowanie    111
  Zakończenie    115
  Literatura    117
  Spis tabel    125
  Spis rysunków     127
  Summary     130
RozwińZwiń