Jedz dobrze i nie tyj

7 ocen

Wydawca:

Rozpisani.pl

Format:

epub, mobi

WYBIERZ RODZAJ DOSTĘPU

26,31  29,90

Format: epub, mobi

26,3129,90

cena zawiera podatek VAT

Jadamy za dużo, bo zbyt często chcemy jeść, a jak już zaczniemy, trudno jest nam przestać. Tkwi w nas jakaś przemożna siła, która sprawia, że chce nam się jeść. Często nie potrafimy się jej przeciwstawić. Można ją porównać do żywiołu. Niekiedy staramy się z nią walczyć, zmuszając się do jedzenia mniej oraz wyrzekania się niektórych produktów. Niestety, nazbyt często głównym skutkiem tych wysiłków jest obniżenie przyjemności jedzenia.
Zamiast walczyć z żywiołem, lepiej go ujarzmić i wykorzystać dla swojego dobra. Opracowałem i opi¬sałem receptę na to, jak zmienić ukierunkowanie tej tkwiącej w nas siły. Skłonić ją, żeby działała w na¬szym interesie. Powodowała, że nasz organizm będzie dawał nam dobre sygnały, kiedy i co jeść, aby odżywiać się zdrowo. Żeby sam, w trakcie jedzenia, trafnie informował nas, że już wystarczy i powodował, że w odpowiednim momencie ustanie chęć sięgania po więcej. Z pewnością każdy przyzna, że warto postarać się o to, żeby nasz organizm stał się naszym przyjacielem i sam dbał o to, żeby jedzenie nie prowadziło do tycia, ale dawało możliwie najwięcej zdrowia i radości.


Zbigniew Młynarski


Opracowanie Zbigniewa Młynarskiego „Jedz dobrze i nie tyj” jest pozycją oryginalną na naszym rynku wydawniczym, kładzie bowiem duży nacisk na walory smakowe pożywienia oraz przyjemność związaną ze spożywaniem posiłków. Znajdujemy tu szerokie omówienie takich pojęć, jak głód, sytość, smakowość, nawyki i przyzwyczajenia żywieniowe, najczęściej popełniane błędy w sposobie odżywiania się, a także propozycję zastosowania w praktyce oryginalnego, komputerowego systemu samodzielnego poprawiania swoich jadłospisów. Naczelną zasadą systemu jest to, że ma on zapewnić każdemu dostarczanie w diecie odpowiednich ilości składników pokarmowych, a jednocześnie jest oparty na potrawach ulubionych, smakowitych, dających pełną satysfakcję ze spożywania posiłków.


Prof. dr hab. Janusz Stanisław Keller (†)


Liczba stron132
WydawcaRozpisani.pl
ISBN-13978-83-918358-2-1
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

EBOOKI WYDAWCY

Ciekawe propozycje

Jedz dobrze i nie tyj - RECENZJE

Super książka i nie tylko

Autor: Bart

Dodano: 27.08.2020

Co tu dużo mówić...Książka petarda! W mojej opinii autorów książek poradnikowych często ponosi fantazja i zapominają o tym, że dana książka ma służyć pomocą jej czytelnikom. W efekcie mało jest książek takich, z których można dowiedzieć się czegoś ważnego i przydatnego, a przecież takie właśnie powinny być poradniki... Na szczęście "Jedz dobrze i nie tyj" to poradnik z krwi i kości, gdzie znajdziecie sporą dawkę podstawowej wiedzy o zdrowym odżywianiu. W tym tej najbardziej podstawowej, czyli o poszczególnych składnikach diety każdego z nas. Myślę, że duże grono czytelników będzie zaskoczone tym, że autor nie straszy, a tłumaczy - miła odmiana, prawda? ;) Po jej przeczytaniu można sobie uzmysłowić, jak ważna jest zbilansowana dieta, w której swoje miejsce znajduje każdy składnik, w tym również węglowodany (fani diety ketogenicznej mogą być w szoku ;)). Na dodatek te wszystkie cenne informacje opatrzone są dużą dozą...przyjemności :) Tak, przyjemność jedzenia jest bardzo ważna w zdrowym odżywianiu, tylko wtedy zmiany można wprowadzić na stałe i czerpać z nich szczęście. Czy to nie brzmi lepiej, niż te wszystkie wyrzeczenia, zakazy i nakazy, tak chętnie wprowadzane przez większość dietetyków. ;) Po przeczytaniu tej książki zainteresowałam się DrDietmanem, który jest prawdziwym, dietetycznym strzałem w dziesiątkę. Osobom niezdecydowanym polecam wejść na kanał autora książki na Youtube pt. Jedz dobrze by Młynarski. Mało tego! W każdy wtorek i czwartek o godzinie 20stej na platformie Zoom odbywają się spotkanie autorskie z panem Zbigniewem, które są naprawdę świetnym sposobem na spędzenie wieczoru w miłym towarzystwie. Polecam Wam wejść na stronę https://mlynarski.pl/spotkania-autorskie-zbigniewa-mlynarskiego-na-zoomie/, gdzie dowiecie się więcej na ten temat :) A co do samej książki - gorąco Wam polecam jej przeczytanie i zapewniam, że będziecie mieli o wiele bardziej pozytywne nastawienie do zdrowego odżywiania :)

Super książka

Autor: Adrianna Kalisz

Dodano: 21.07.2020

Zdaniem autora dobrze postawiona dieta, to taka, która jest dopasowana do organizmu. Jednak to wcale nie oznacza skomplikowanego systemu reguł. Z zakazami i nakazami. Nic z tych rzeczy. To znacznie więcej! Każdy z nas jest inny, ma swoje potrzeby i upodobania. Naprawdę możemy jeść wszystko i nie musimy udawać w imię diety, że jakaś kategoria jedzenia w ogóle nie istnieje. Nasz organizm mówi, wie co jest mu potrzebne, a co nie. Warto się w niego wsłuchać i odpowiednio nastroić swój apetyt. Według autora książki apetyt da się regulować. Ale to nie wszystko. Oprócz wielu porad znajdujących się w książce Czytelnik ma do dyspozycji także program DrDietman. Program powstał w oparciu o formułę Zbigniewa Młynarskiego, autora książki ?Jedz dobrze i nie tyj?. Program posiada dwie wersje. Wersję bezpłatną, gdzie w podstawowej funkcjonalności otrzymujemy informację zwrotną na temat własnych nawyków żywieniowych. W wersji płatnej, program daje znacznie więcej możliwości do efektywnej pracy z dietetykiem. DrDietman to program całkiem rozbudowany. Pozwala na sprawdzenie jadłospisu w zakresie ponad 30 składników. Płatna wersja programu nie tyle pełni funkcję informacyjną, pomocniczą, co stanowi realne wspomaganie w zmianie odżywiania. Dlaczego? Dzięki programowi można rozpocząć korzystanie z pomocy dowolnie wybranego doradcy żywieniowego. A to wszystko, online! Jak wygląda współpraca? Doradca opracowuje indywidualną normę żywieniową, która wskazuje optymalną kaloryczność dziennego pożywienia i zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze. Doradca żywieniowy podaje również zalecenia dotyczące właściwego doboru pożywienia według grup produktów, które można znaleźć w Piramidzie Dobrego Odżywiania. Określa też optymalną ilość posiłków, ich wielkość, skład i rozkład. Czym to się różni od innych metod? Wysokim indywidualizmem. A także kształtowaniem pewnej specyficznej postawy wobec ludzkiego ciała i organizmu. Opartej na szacunku, akceptacji i rozumieniu, że dieta to nie męczeństwo.

Przyjemność jedzenia to nasz obowiązek

Autor: Janeczka

Dodano: 21.07.2020

Przyjemność jedzenia, to jest tak prosty pomysł, a tak genialny. Smutne, że trzeba o tym przypominac, bo wolimy oszukiwać swój organizm, słuchając innych. Tymczasem autor przypomina o nadrzędnej roli organizmu i jego potrzeb, które przyjemnością jedzenia, apetytem oraz głodem steruje dostarczaniem potrzebnych sobie składników do prawidłowego dzialania. Niby proste, wiec pytanie pozostaje - dlaczego ulegajac zachciankom, tyjemy? Odpowiedz jest rowniez prosta. Wystarczy zapanowac na organizmem, wyregulowac odzywianie i zapoznac go z nowymi, ekscytujacymi smakami, ktore jednoczesnie dostarcza przyjemnosci i bomby wartosci odzywczych. Tak, to jest możliwe! I piękne jednocześnie! Dlatego bardzo dziękuję autorowi za chęci do stworzenia takiej książki, gdzie wreszcie jedzenie jest szanowane i traktowane w odpowiedni sposob.

Zywieniowe ABC

Autor: Beatka M

Dodano: 03.07.2020

Poszukując opracowania, które odpowie na moje żywieniowe zagwostki w sposób jasny, czytelny i oparty na rzetelnej wiedzy, sięgnęłam po tą wydawniczą nowość. I to była jedna z moich mądrzejszych decyzji, jeśli chodzi o edukację z tematyki zdrowego odżywiania. Ośmielam się tak mówić, ponieważ książka trafiła nie tylko do mnie, ale również do mojego ukochanego. Nie odpycha na dzień dobry grubością i zapowiedzią wertowania nudnych stron jak szkolnych podręczników. Brak tutaj wzorów chemicznych, zawiłych tematów, które nie są potrzebne zwykłemu obywatelowi w życiu codziennym. I chyba taka ta książka miała być. Dla każdego. Krótka, prosta w odbiorze. Dzięki temu bowiem jak najwięcej czytelników może dowiedzieć się i wprowadzić w swoje życie nowe nawyki żywieniowe, dzięki nabyciu odpowiedniej wiedzy na ten temat. Pan Młynarski w swojej książce sprytnie wciela się w rolę odbiorcy - już biorąc do ręki tą książkę wiesz, że nie będzie tu nudy. Wita Cię myśl Monteskiusza, która jest kwintesencją całej żywieniowej filozofii autora. Potem przechodzisz do zgrabnych, lekkich rozdziałów, które krótko wyjaśnią w zrozumiały sposób najważniejsze zagadnienia dotyczące głodu oraz zdrowego odżywiania. Warto mieć ją na półce i zerkać od czasu do czasu w celu odświeżenia swojej wiedzy i przekazywać dalej, aby uzupełnić wiedzę, która niestety nie jest przekazywana na żadnym poziomie nauki w szkole (a powinna!).

Książka dla każdego

Autor: Ulano

Dodano: 30.06.2020

Węglowodany. Tłuszcze. Cukry. Reszta ekipy. Jeśli masz już za sobą pierwsze doświadczenia z restrykcyjnymi dietami, te słowa powinny już wywoływać gęsią skórkę. Przecież w większości diet to czyste zło! Tymczasem ta książka zaprzecza wszelkim dotychczasowym straszydłom i pozwala na odłożenie ich między bajki. Wystarczy umiejętnie wykorzystywać wszystkie składniki odżywcze, które są potrzebne do codziennego funkcjonowania, aby cieszyć się fajnym ciałkiem i dobrym humorem. A w końcu chyba wszystkim o to chodzi, prawda? Książka jakże potrzebna w obliczu coraz to bardziej szalonych diet. Zdrowy rozsądek autora i solidne przygotowanie. Jestem bardzo na tak.

Dieta może być przyjemna!

Autor: palusiatko

Dodano: 29.06.2020

Publikacja zaprzecza wszelkim znanym dotychczas dietom. I wiecie co? I bardzo dobrze! Podejrzewam, że większość osób, które ma za sobą dietetyczne eksperymenty, ma ich już szczerze po dziurki. Ciągłe odmawianie przyjemności, jaka płynie z jedzenia tego, na co mamy ochotę to główne założenie większości znanych diet. Nie jedz tego, zjedz coś innego, na co w ogóle nie masz ochoty. Na ogół efekty są takie, że po zakończeniu odchudzania i osiągnięciu efektów, wracamy do starych przyzwyczajeń i niestety często też dawnej diety. Natomiast publikacja pana Młynarskiego i zaproponowana w niej nie tyle dieta, co zmiana nawyków żywieniowych, to plan na całe życie, w którym można połączyć przyjemność jedzenia z utrzymaniem stałej, niższej wagi. Czy to jest naprawdę możliwe? Otóż tak! Proste i logiczne rozwiązania są najlepsze, a jeśli do tego zapewniają nam szczęście każdego dnia, to ja jestem jak najbardziej na TAK! W książce tej brakuje gróźb, nakazów, zakazów. Jest wolna od tego dietetycznego, rozkazującego języka. Zamiast tego dużo w niej przydatnej wiedzy, która zachęca do wprowadzenia jej w życie swoich oraz swoich bliskich. Jedno jest pewne - każdy, kto sięgnie po tą publikację, na pewno będzie miło zaskoczony.

W celu zapewnienia wysokiej jakości świadczonych przez nas usług, nasz portal internetowy wykorzystuje informacje przechowywane w przeglądarce internetowej w formie tzw. „cookies”. Poruszając się po naszej stronie internetowej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas „cookies”. Informacje o przechowywaniu „cookies”, warunkach ich przechowywania i uzyskiwania dostępu do nich znajdują się w Regulaminie.

Nie pokazuj więcej tego powiadomienia