Fragmenty. Szkice z teorii i filozofii sztuki

1 opinia

Wydawca:

PIW

Format:

epub, mobi

RODZAJ DOSTĘPU

24,82  29,90

Format: epub, mobi

Cena początkowa: 29,90 zł (-17%)

Najniższa cena z 30 dni: 23,02 zł  


24,82

w tym VAT

Wznowienie klasycznego zbioru esejów jednego z najoryginalniejszych i najwybitniejszych humanistów naszego czasu. Wiesław Juszczak we „Fragmentach” pochyla się nad kondycją sztuki oraz nad procesami, które eksponują nierozerwalną więź człowieka z nią. Szuka odpowiedzi na pytania, które towarzyszą rozwojowi kultury od czasów antycznych. Kultowa dla historyków sztuki (i nie tylko) książka została poprawiona i pierwszy raz wznowiona po 22 latach.
„Nie warunki, w jakich żyjemy, lecz cel, ku któremu zwrócone są nasze najżywotniejsze dążenia, określa naszą wolność. Jeśli tak mówię, to mówię zarazem, że wolność nigdy nie może stanowić celu dla siebie. I mówię również, że owe dążenia najżywotniejsze, jak je nazwałem, kierują się ku temu, czego nie może zamknąć w swych granicach żadna praktyka, czego nie daje się sprowadzić do uchwytnej, wymiernej sfery zadań potocznych. Dążenia takie, albo raczej to jedno dążenie, przejawiające się w rozmaitych postaciach, najtrafniej określa się mianem powołania”. (fragment)


Wiesław Juszczak (ur. 1932)- historyk, teoretyk i filozof sztuki, profesor w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Sztuki PAN. W ramach zainteresowań naukowych zajmuje się historią kultury, filologią klasyczną, starożytną filozofią, literaturą, filmem, historią religii, dziejami i teorią ornamentu. Tłumaczył angielskojęzyczną literaturę naukową (H. Honour, L. Nochlin) i piękną (W. Blake, K. Blixen, T.S. Eliot, T. Williams). Otrzymał nagrodę im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich, przyznawaną przez polski PEN Club (2010) i złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2012). W roku 2013 Uniwersytet Warszawski dokonał odnowienia jego doktoratu.


Rok wydania2017
Liczba stron215
KategoriaHistoria powszechna
WydawcaPIW
ISBN-13978-83-06-03442-4
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

INNE EBOOKI AUTORA

Ciekawe propozycje

Spis treści

  

 

  

 

  

Słowo wstępne

  

Niepopularność

  

Święty Homer

  

Przypowieść o liliach i krukach

  

Czy istnieje sztuka mistyczna?

  

Sztuka a „kryzys”

  

Historia i trwanie

  

Sophía

  

Słowo o powołaniu

  

Uwagi o „kulturze symbolicznej”

  

Nietolerancja

  

Sztuka i cierpienie

  

Paleolityczny epos. Homer i mit australijski

  

Treść pierwszych rzeczy

  

„Występny ornament”, czyli o napięciach między sztuką a kulturą

  

Dzieło a „granica sensu”

  

Dlaczego?

  

Nota bibliograficzna

  

Przypisy

RozwińZwiń