Wybrane modele matematyczne w ekonomii

Wybrane modele matematyczne w ekonomii

Pewność i ryzyko

1 ocena

Format:

ibuk

RODZAJ DOSTĘPU

Cena początkowa:

Najniższa cena z 30 dni: 5,00 zł  


5,00

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Poczucie pewności, stabilizacji sytuacji życiowych, w tym także ekonomicznych, jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Są takie obszary życia czy działalności gospodarczej, w których niezależnie od indywidualnej awersji do ryzyka oczekuje się przewidywalnych, pewnych, często prawnie zagwarantowanych rozwiązań. Do takich obszarów niewątpliwie należy zaliczyć sprawy związane z ochroną zdrowia, zapewnieniem podstawowych świadczeń gwarantujących funkcjonowanie rodziny czy zabezpieczeniem egzystencji w okresie po zakończeniu aktywności zawodowej. Te obszary we współczesnym, rozwiniętym społecznie i gospodarczo świecie są objęte bardzo precyzyjnymi prawnymi regulacjami zmniejszającymi ryzyko do minimalnego poziomu. Większość społeczeństw decyduje się w ramach wspólnoty interesów, aby chronić zdrowie człowieka, wspierać opiekę nad najbardziej potrzebującymi rodzinami i dbać o emerytów, gwarantując im odpowiedni poziom egzystencji po zakończeniu świadczenia pracy. Są to oczywiście jedynie przykłady, ale wydaje się, że bardzo istotne, dziedzin, w których nie powinien się znajdować element ryzyka. Na drugim biegunie pozostają te sfery aktywności, w które ryzyko wplecione jest jako ich nieodzowny składnik. Warto tu wspomnieć choćby o podejmowaniu decyzji w sprawie rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, o inwestycjach na rynku papierów wartościowych lub rynku walutowym czy aktywności w sektorze ubezpieczeniowym. W tych dziedzinach ryzyko jest wkalkulowane w koszty działalności. W tworzonych modelach często zakłada się ustalony poziom ryzyka i na tej podstawie opracowuje się modele wyceny określonych przedsięwzięć. Balans między ryzykiem i zyskiem to standardowy element konstruowanych modeli. Nie ma praktycznie możliwości wyeliminowania ryzyka z tej sfery życia gospodarczego.
Monografia Modele matematyczne w ekonomii. Pewność i ryzyko jest czwartym z kolei opracowaniem poświęconym prezentacji zastosowań matematyki i metod ilościowych do opisu zjawisk ekonomicznych. W pracy tej przedstawiono zagadnienia dwojakiego rodzaju. Pierwszy obejmuje problemy dotyczące obszarów działalności i funkcjonowania człowieka, w których powinny dominować pewność i poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego. Drugi rodzaj natomiast odnosi się do takich kwestii, gdzie pojęcie ryzyka stanowi fundamentalny element rozważań. Układ pracy jest taki, że w każdej z kolejnych części rola ryzyka w rozważaniach rośnie kosztem ograniczenia pewności oczekiwanych rozwiązań.
W pierwszym rozdziale został podjęty problem więzi, w tym także ekonomicznych, między członkami rodziny. W przeszłości więzi te były zazwyczaj silne, gdyż stanowiły często jedyną gwarancję bezpieczeństwa ekonomicznego dzieci, osób chorych lub starszych. Współcześnie coraz więcej obowiązków w tym zakresie przejmuje państwo. Powoduje to większą samodzielność jednostek i tym samym rozluźnienie naturalnych więzów rodzinnych. Struktura powiązań rodzinnych jest zatem zmienna w czasie i w dużym stopniu zależy od tego, w jakim państwie funkcjonuje rodzina – mniej czy bardziej opiekuńczym.
Drugi rozdział ujmuje problem bezpieczeństwa ekonomicznego w sposób bardziej szczegółowy, ograniczając rozważania do zagadnień związanych z zaspokojeniem jednej z najważniejszych potrzeb człowieka, a mianowicie potrzeby posiadania mieszkania. Mieszkanie jest dobrem dwojakiego rodzaju. Z jednej strony służy do zaspokojenia bardzo istotnej potrzeby należytej egzystencji, a z drugiej, przez swą wartość, może stanowić także formę inwestycyjnej lokaty kapitału. Nie bez znaczenia jest także to, że ze względu na ceny mieszkań jest to dobro nieosiągalne w sensie prawa własności dla znacznej części społeczeństwa. W związku z tym problemy związane z mieszkalnictwem należy rozpatrywać w szczególny sposób, uwzględniający oba wymienione aspekty.
W rozdziale trzecim poruszono problemy stanowiące swoisty pomost między bezpieczeństwem, pewnością a ryzykiem. Jest on poświęcony roli i znaczeniu krzywej dochodowości. Ma ona zastosowanie zawsze, ilekroć zachodzi konieczność stałego monitorowania poziomu oprocentowania. Klasycznymi przykładami są polityka monetarna, gdzie zastosowania idą w kierunku np. prognozowania inflacji, lub rachunek aktuarialny, w ramach którego krzywa dochodowości stanowi prawnie usankcjonowaną podstawę wyceny zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych.
Monografię zamyka rozdział czwarty, poświęcony wybranym aspektom dotyczącym ryzyka inwestycyjnego. Są w nim rozpatrywane zagadnienia związane z inwestycjami w akcje i waluty. Przede wszystkim została podjęta kwestia zabezpieczenia takich inwestycji dzięki wykorzystaniu instrumentów pochodnych. Problem polega na tym, że takie instrumenty, jak np. opcje, których istotą i celem ma być zabezpieczenie ryzyka inwestycji w instrumenty bazowe, same stają się źródłem ryzyka, o czym boleśnie mogły się przekonać niektóre polskie firmy w okresie ostatniego kryzysu finansowego.


Rok wydania2016
Liczba stron122
KategoriaZarządzanie, organizacja, strategie
WydawcaWydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
ISBN-13978-83-7695-614-5
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  Wstęp     7
  
  1. Bezpieczeństwo ekonomiczne a więzi rodzinne    9
  1.1. Słowo wstępne    9
  1.2. Rodzina w ekonomii    11
  1.3. Dane    13
  1.4. Rodzina a bezpieczeństwo ekonomiczne w krótkim okresie    14
  1.4.1. Bezpieczeństwo ekonomiczne    14
  1.4.2. Wpływ pomocy rodziców (dziadków)    16
  1.5. Oczekiwania rodziców wobec dzieci    21
  1.6. Podsumowanie    25
  Literatura    25
  
  2. Statystyczna analiza sytuacji mieszkaniowej polskich gospodarstw domowych     27
  2.1. Słowo wstępne    27
  2.2. Wskaźniki opisujące sytuację mieszkaniową     29
  2.3. Rozkład wydatków mieszkaniowych     39
  2.4. Wpływ zmiennych społeczno-ekonomicznych na wydatki mieszkaniowe     43
  2.5. Charakterystyka techniczna mieszkań w Polsce     47
  2.6. Zróżnicowanie terytorialne sytuacji mieszkaniowej     54
  2.7. Wnioski     62
  Literatura    63
  
  3. Struktura terminowa stóp procentowych – metody konstrukcji krzywej    64
  3.1. Słowo wstępne    64
  3.2. Stopa procentowa    65
  3.3. Terminowa struktura stóp procentowych    68
  3.4. Modelowanie krzywej dochodowości    69
  3.4.1. Etapy budowy krzywej    71
  3.4.2. Modelowanie krzywej w warunkach polskich     75
  3.5. Konstrukcja krzywej dochodowości    76
  3.5.1. Metoda interpolacji liniowej    76
  3.5.2. Metoda linii trendu    76
  3.5.3. Modele parametryczne    77
  3.5.4. Model łączonych wielomianów    82
  3.6. Ocena jakości dopasowania    87
  3.7. Podsumowanie    88
  Literatura    89
  
  4. Ryzyko – wybrane problemy    91
  4.1. Słowo wstępne    91
  4.2. Akcje – ryzyko systematyczne    91
  4.2.1. Próba duża, umownie n > 30    95
  4.2.2. Próba mała (n ≤ 30)     98
  4.3. Opcje walutowe    106
  4.4. Prognoza kursu – rozkład maksimum    112
  4.5. Przykład liczbowy    115
  4.6. Podsumowanie    118
  Literatura    119
  
  Spis rysunków    120
  Spis tabel    121
RozwińZwiń