X

  Temat numeru 4
    Przeszczep macicy 4
    Komentarz 7
  
  Problemy medycyny matczyno-płodowej 10
    Zastosowanie badań genetycznych w przypadku stwierdzenia wady serca u płodu 10
    Diagnostyka cukrzycy ciążowej 15
    Zastosowanie pessarów w zapobieganiu porodowi przedwczesnemu 20
    Tokoliza w porodzie przedwczesnym 23
  
  Medycyna rozrodu 26
    Zapłodnienie pozaustrojowe po wykonaniu procedury dojrzewania komórek in vitro 26
  
  Zagadnienia endokrynologii ginekologicznej 28
    Zaburzenia funkcji tarczycy zdiagnozowane u płodu 28
    Zastosowanie etynyloestradiolu i drospirenonu w schemacie 24+4 w antykoncepcji hormonalnej 32
    Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa a antykoncepcja 38
  
  Na dyżurze 45
    Skręt przydatków 45
  
  Na pograniczu medycyny i prawa 50
    Stosowanie leków off-label (w ginekologii) – odpowiedzialność karna lekarza 50
  
Analiza przypadków w ginekologii i położnictwie 2/2015
- 20%

SZCZEGÓŁY WYDANIA

Spis treści

Liczba stron  

56

Kategoria

Ginekologia i położnictwo

Numer wydania

2

Język publikacji

polski

Akceptowalne sposoby płatności

Karta kredytowa, przelew elektroniczny, płatny SMS

Informacja o sprzedawcy

Ravelo Sp. z o.o.

Redakcja: Romuald Dębski
0.0 / 5 (0 głosów)
Wypożyczenie

Dostęp online przez aplikację myIBUK. Formaty plików: ibuk

X Format IBUK - ebook dostępny do wypożyczenia

- format książki elektronicznej
- bez instalowania oprogramowania, wystarczy przeglądarka internetowa oraz dostęp do Internetu,
- książka dostępna na Twojej półce w koncie myIBUK,
- dodatkowe funkcje: dodawanie notatek, tagów, zaznaczania fragmentów i cytatów,
- po pobraniu książka dostępna również bez dostępu do internetu.

Więcej informacji o formacie i wymaganiach technicznych IBUK »


od 4,92

Wypożycz teraz

Opis

Oddając w Państwa ręce nowy numer Analizy przypadków w ginekologii i położnictwie, proszę zwrócić uwagę na artykuły dotyczące możliwości stosowania opatrunków podciśnieniowych w przypadku źle gojących się ran pooperacyjnych. Jest to jeszcze zbyt rzadko stosowana procedura w położnictwie i ginekologii.


Chirurgia jelita grubego obciążona jest najwyższym ryzykiem problemów z gojeniem się ran pooperacyjnych, głównie ich ropieniem. W tych przypadkach opatrunki podciśnieniowe są powszechnie stosowane zarówno jako leczenie zropiałych ran, jak i profilaktyka prawidłowego gojenia się powłok. Lekarze chirurdzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Szpitala Bielańskiego mają duże doświadczenie w zakładaniu opatrunków podciśnieniowych wokół stomii (wokół, a nie na stomii, gdyż wtedy pompa odbierałaby nie wydzielinę z rany, tylko treść jelitową) oraz w skutecznym leczeniu źle gojącego się sztucznego odbytu. Obserwując spektakularne efekty po stosowaniu opatrunków podciśnieniowych, zaczynając od prostych, ropiejących ran pooperacyjnych, stopniowo zaczęto coraz szerzej stosować pompy podciśnieniowe w terapii trudno gojących się ran sromu czy pachwin po wulwektomii.


Opisana w dziale Temat numeru terapia martwicy sromu, wtórna do powikłań zabiegów naczyniowych, to efekt kilkuletniego doświadczenia i nabycia umiejętności zakładania oraz uszczelniania opatrunków podciśnieniowych w miejscach nietypowych, w których czasami jest konieczność utrzymania szczelności ponad naturalnymi otworami nieraz przez kilka tygodni. Jest to bardzo trudne, zważywszy na konieczność oddawania moczu i stolca.


W innym artykule tego numeru opisano zastosowanie opatrunku podciśnieniowego w martwiczym zapaleniu powięzi. Wstępnie zabiegowo opracowano ranę, usunięto tkanki martwicze, pokłady włóknika, włożono gąbkę od środka rany, założono opatrunek, uszczelniono i wykorzystano siłę ssącą wytwarzaną przez centralny system „próżni” w szpitalu. Bezpieczniejsze byłoby użycie specjalnej pompy. Zastosowane przez ginekologów ze Starogardu Gdańskiego podciśnienie „ze ściany” wiąże się z pewnym ryzykiem. W przypadku niepewnej hemostazy i krwawienia podciśnienie będzie wysysać krew z rany, zwiększając znacznie ilość traconej krwi. Problem ten rozwiązują specjalne pompy próżniowe, które w przypadku zbyt szybkiego napełniania się zbiornika wyłączają się automatycznie.


Przyszłość opatrunków podciśnieniowych upatruje się w działaniach profilaktycznych. Przewidując problemy z gojeniem się rany, można bezpośrednio po operacji nałożyć na nią specjalną ażurową gąbkę, okleić ją szczelnie i podłączyć do ssania na kilka dni. „Klasyką gatunku” będzie rana po operacji wykonywanej z powodu raka endometrium, najczęściej u bardzo otyłej pacjentki, często ze współtowarzyszącą cukrzycą. Ryzyko, że u takiej pacjentki rana po nacięciu prostym czy po cięciu sposobem Pfannenstiela nie będzie się dobrze goiła, jest ogromne. Często źle goją się rany w pachwinach po usunięciu węzłów chłonnych przy radykalnej wulwektomii. Gromadząca się chłonka rozwarstwia ranę, skóra się nie zrasta, a rana czasami ziarninuje miesiącami. Drenaż i założenie opatrunku podciśnieniowego wykonane zaraz po limfadenektomii (pompa odbiera dużo płynu, chłonki z kończyny dolnej) i utrzymanie tych warunków do momentu całkowitego wygojenia się rany może zakończyć ten problem. Dostępne są obecnie niewielkie pompy, które mogą być stosowane ambulatoryjnie – pacjentka z pompą może być wypisana do domu i co dwa, trzy dni musi zgłaszać się na zmianę opatrunku.


Zapraszamy do lektury wszystkich artykułów w tym numerze.


Sprawd? nowy abonament - to si? op?aca!
Ebook dost?pny w abonamencie
Inne ebooki wydawcy Bestsellery w kategorii

Oceny użytkowników

Średnia ocena: ( 0 )
0
0
0
0
0
Oceń:  
Opinie użytkowników
Bądź pierwszy!