Bezpieczeństwo – powinność czy gwarancja? Aspekty prawne i prawnoustrojowe

1 opinia

Format:

pdf, ibuk

DODAJ DO ABONAMENTU

WYBIERZ RODZAJ DOSTĘPU

11,55  15,00

Format: pdf

 

Dostęp online przez myIBUK

WYBIERZ DŁUGOŚĆ DOSTĘPU

Cena początkowa: 15,00 zł (-23%)

Najniższa cena z 30 dni: 11,55 zł  


11,55

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Zarówno dla każdego społeczeństwa, jak i dla funkcjonowania struktur europejskich jedną z kwestii budzących największe zainteresowanie jest bezpieczeństwo. Największe dziś zagrożenia dla Europy związane są z przestępczością – przestępczość zorganizowana, przemyt narkotyków, cyberprzestępczość, handel ludźmi, przestępczość gospodarcza i korupcja, nielegalny handel bronią, przestępczość transgraniczna – to wszystko nie tylko zagrożenia wyraźnie zauważalne, ale jeszcze niesłychanie szybko ewoluujące w ślad za postępem naukowym i technicznym. Najważniejszym pytaniem, na które odpowiedź powinna znaleźć się u podstaw jakichkolwiek dyskusji na temat bezpieczeństwa, jest tym samym zrozumienie istoty tych zagrożeń.
Wydaje się więc, że wszelkie działania skierowane na ich wyjaśnienie oraz pogłębianie wiedzy w tych dziedzinach są warte odnotowania. Autorzy starali się w niniejszej publikacji uwzględnić powyższe spostrzeżenia, w tym problemy powstające przy stosowaniu prawa wspólnotowego w polskim porządku prawnym i tym samym rozpocząć studia nad tym zagadnieniem w Wyższej Szkole Humanitas. Starali się przy tym nie ograniczać tylko do jednego punktu widzenia – tak z uwagi na przedmiot nauki, jak i kraje reprezentowane przez autorów. Stąd obok rozważań ściśle prawnych są także odwołania do praktycznych problemów związanych z jego stosowaniem i materiały nie tylko z Polski, ale również z Serbii.
Jak wiadomo, bezpieczeństwo jest nauką na tyle rozległą, jeśli chodzi o przedmiot zainteresowań, że nie jest to chyba wadą, a raczej zaletą proponowanej publikacji. Chcielibyśmy zresztą móc w przyszłości szerzej rozwijać wszystkie poruszone wątki, nie uciekając przy tym od dyskusji natury prawnej, która będzie nadal wyznaczać główny kierunek i podstawę rozważań. W trakcie prac badawczych pracownicy wykorzystali rozległe kontakty z innymi krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi, a także z innymi instytucjami. Wyniki badań prezentowane są nie tylko w odrębnych publikacjach, ale i podczas wykładów uniwersyteckich oraz seminariów adresowanych zarówno do teoretyków, jak i praktyków zainteresowanych prawnymi aspektami bezpieczeństwa. Opublikowane prace stanowić mogą źródło wiedzy nie tylko dla studentów i pracowników naukowych, ale również dla pracowników zespołów reagowania kryzysowego wszystkich szczebli – Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, Wojska Polskiego, ABW, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz pracowników władz samorządowych i pozostałych funkcjonariuszy służb publicznych oraz administracji państwowej.
Zapraszając wszystkich zainteresowanych do współtworzenia kolejnych publikacji, mamy nadzieję, że staną się one forum wymiany wiedzy i poglądów zarówno dla międzynarodowej społeczności akademickiej, jak i szerokiego grona praktyków.


Tomasz Miłkowski
Aleksandra Wentkowska
(Od Autorów)


Rok wydania2014
Liczba stron143
KategoriaBezpieczeństwo wewnętrzne
WydawcaWyższa Szkoła Humanitas
ISBN-13978-83-64788-85-7
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  Od autorów     7
  
  I. POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA
  
  Tomasz Miłkowski
  Bezpieczeństwo wewnętrzne – uwagi wstępne na tle rozwiązań normatywnych     11
  
  II. BEZPIECZEŃSTWO IMPREZ MASOWYCH
  
  Grzegorz Krawiec
  Bezpieczeństwo imprez masowych i zgromadzeń publicznych – uwagi de lege ferenda     67
  
  Paweł Karnas, Aleksandra Wentkowska
  „Sfaulowane” raporty, czyli śledztwa w sprawie zabezpieczenia meczu na Hillsborough     77
  
  Wacław Kubies
  Funkcjonowanie Oddziałów Prewencji Policji na tle uregulowań prawnych w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej     91
  
  III. BEZPIECZEŃSTWO A PRAWA CZŁOWIEKA
  
  Saša Mijalković, Božidar Otašević
  Work on improving safety culture of the citizens of the Republic of Serbia     117
  
  Mariusz Skiba
  Idee ochrony praw człowieka dla Policji Państwowej Drugiej Rzeczypospolitej     131
RozwińZwiń