Nauki Inżynierskie i Technologie 2014, nr 1 (12)

Nauki Inżynierskie i Technologie 2014, nr 1 (12)

1 opinia

Praca zbiorowa

Format:

ibuk

RODZAJ DOSTĘPU

 

Dostęp online przez myIBUK

WYBIERZ DŁUGOŚĆ DOSTĘPU

Cena początkowa:

Najniższa cena z 30 dni: 6,92 zł  


6,92

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

W poprzednim numerze NIT 4/2013 zapoczątkowano omawianie warunków formalnych, które, jeśli są spełnione, pozwalają na napisanie dobrego jakościowo artykułu, a także każdej pracy o charakterze naukowym. Wskazano, jak duże znaczenie ma prawidłowe skonstruowanie wstępu. Dobry wstęp powinien zawierać następujące elementy: przegląd aktualnego stanu wiedzy na dany temat poparty najnowszym przeglądem literatury, uzasadniający podjęcie problemu badawczego, właściwie sprecyzowany cel pracy i jasne określenie hipotezy badawczej. Kolejnym ważnym elementem wpływającym na jakość pracy jest właściwie przedstawienie przez autorów uzyskanych wyników. San Francisco Edit http://www.sfedit.net/newsletters.htm (http://www.slideshare.net/chenv/twelve-steps-to-writing-an-effective-resultssection) podaje kilkanaście warunków, które powinny być spełnione w konstruowaniu tej części pracy.

Należy pamiętać, że ta część pracy powinna być ściśle powiązana z omówieniem materiałów i zastosowanych metod. Należy zachować logiczny, sekwencyjny związek następstwa zastosowanych metod oraz omawiania uzyskanych dzięki nim wyników. Wyniki należy przedstawić w formie tekstu, tabeli lub rysunku, które łącznie, podobnie jak w dobrym utworze literackim, mają stanowić opowieść o czymś ważnym, intrygującym, pobudzającym zaciekawienie czytelnika. Nie jest wymagane, aby w tej części prezentować wszystkie uzyskane wyniki. Powinny być omówione tylko te najważniejsze, potem mniej znaczące, ale ważne z punktu widzenia postawionej we wstępie hipotezy, niekoniecznie stanowiące jej potwierdzenie.

Wyniki zawarte w tabelach lub przedstawione na rysunkach należy poddać analizie ilościowej (analizy jakościowej dokonuje się w części zatytułowanej „dyskusja wyników”). Ponadto w tekście wymagane jest przywołanie każdej tabeli oraz rysunku w kolejności ich pojawiania się w pracy. Podsumowując tekst, należy także przywołać stosowne tabele lub rysunki dla łatwiejszego śledzenia treści przez czytelnika.

Podawanie przyrostów wielkości zmian w formie liczbowej nie jest zalecane. Zdecydowanie lepsze, ułatwiające percepcję czytelnikowi jest przedstawianie ich w ujęciu procentowym. Wyniki powinny być poddane właściwej analizie statystycznej, zwłaszcza jeżeli dokonujemy porównania danych zmiennych w zależności od jednego lub wielu czynników. Każda tabela powinna być podpisana (tytuł nad tabelą), podobnie jak rysunek (tytuł pod rysunkiem) i powinny być im nadane kolejne numery. Ważna jest też legenda do rysunków oraz informacja pod tabelą i rysunkiem o tym, jakie stosujemy prawdopodobieństwo przy określaniu różnic pomiędzy średnimi podawanych wyników. Często wymogi redakcyjne wydawnictwa określają, że tabele i rysunki przedstawia się na końcu pracy ze stosownym spisem tabel i rysunków, a w tekście jedynie wskazuje się miejsce, w którym powinny się one znajdować. W innych przypadkach tabele i rysunki umieszcza się w tekście.

W części pracy dotyczącej omówienia wyników powinno się stosować czas przeszły (stwierdzono, uzyskano, porównano). Tekst powinien być zwięzły, jasny, klarowny i precyzyjny.

W przypadku gdy wymogi wydawnicze pozwalają na połączenie w jeden podrozdział wyniki badań z ich dyskusją, zasady powyższe są wciąż aktualne, jednakże należy je uzupełnić.

Podsumowując: przedstawienie wyników powinno nawiązywać do postawionych we wstępie problemów badawczych, powinno być uporządkowane w sekwencyjny sposób, odpowiadający kolejności opisanych w materiałach i metodach zastosowanych w pracy metod badawczych, wyniki przedstawione w formie tabelarycznej i/lub graficznej należy poddać analizie ilościowej, a także zachować dbałość o to, aby tekst był zaprezentowany w sposób interesujący, a zarazem przejrzysty, klarowny i precyzyjny.

Zgodnie z obowiązującymi trendami i zdrowym rozsądkiem, aby utrzymać się na rynku, również wydawniczym, powinniśmy stawiać na jakość, cały czas monitorować nasze produkty i je ulepszać. Dlatego doskonalmy jakość naszych podrozdziałów, w tym „omówienie wyników”. Nawet najbardziej interesująca i wartościowa praca zyskuje i zachęca do jej przeczytania, gdy ma dobrze przygotowany
podrozdział „omówienie wyników”.


Rok wydania2014
Liczba stron120
KategoriaPrzemysł spożywczy
WydawcaWydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Numer wydania1
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  Wstęp     7
  
  Monika Cioch, Tadeusz Tuszyński, Biologiczne metody odkwaszania win gronowych     9
  Gabriela Haraf, Wpływ żywienia i genotypu gęsi na cechy dysekcyjne tuszki i jakość mięsa – przegląd badań naukowych     24
  Franciszek Kapusta, Produkcja i przetwórstwo warzyw w Polsce na początku XXI wieku     43
  Franciszek Kapusta, Ryby i ich przetwórstwo w Polsce na początku XXI wieku     59
  Agnieszka Orkusz, Agnieszka Włodarczyk, Ocena żywienia dzieci w przedszkolu na podstawie dekadowych jadłospisów     72
  Radosław Popowicz, Tomasz Lesiów, Zasada działania innowacyjnych opakowań aktywnych w przemyśle żywnościowym. Artykuł przeglądowy     82
  Marta Wesołowska-Trojanowska, Zdzisław Targoński, Wykorzystanie serwatki w procesach biotechnogicznych     102
RozwińZwiń