Acta Archaeologica Lodziensia" to najstarsza w łódzkim ośrodku naukowym archeologiczna seria wydawnicza, istniejąca już od ponad pół wieku.


Charakteryzują ją i wyróżniają na polskim rynku wydawnictw archeologicznych szczególnie dwa aspekty: integracyjny charakter i szeroki zakres tematyczny.


Publikowane w niej prace są autorstwa pracowników różnych instytucji głównie środkowopolskiego środowiska naukowego: Uniwersytetu Łódzkiego, Polskiej Akademii Nauk, muzeów regionu.


Różnorodność tematyczna obrazuje możliwości badawcze i aktualne trendy nowoczesnej, szeroko pojętej archeologii. Ramy chronologiczne obejmują bardzo szeroki zakres czasowy od epoki kamienia po współczesność. Liczne prace, które się dotychczas w niej ukazały, poświęcone były nie tylko archeologii sensu stricto, ale, co szczególnie ważne dla łódzkiego ośrodka archeologicznego, chlubiącego się szkołą archeologii pogranicza, także i problematykom styku archeologii z innymi dyscyplinami naukowymi: historią, historią nauki i techniki, architekturą, bronioznawstwem historycznym, historią sztuki. Zdecydowana większość opublikowanych pozycji to nie schematyczne, proste sprawozdania z realizowanych przez autorów badań, lecz opracowania powstałe w wyniku wieloletnich studiów nad tematem. Nie dziwi więc że są to najczęściej jedne z najważniejszych pozycji w dorobku wielu autorów, które zaważyły na ich karierze naukowej.


Rok wydania2012
Liczba stron192
KategoriaPublikacje darmowe
WydawcaŁódzkie Towarzystwo Naukowe
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  Piotr Świątkiewicz
  Średniowieczne militaria z gdańskiego zespołu grodowego (stanowiska 1, 2 i 4) .............5
  
  Monika Garas
  Lokalizacja cmentarzysk wczesnośredniowiecznych na terenie
  Pomorza Zachodniego. Analiza topograficzna ....75
  
  Mateusz Janczyński
  Grody Wysoczyzny Żarnowieckiej na tle przeobrażeń historycznych
  Pomorza Gdańskiego .......89
  
  Alicja Kujawska
  Pozamilitarne funkcje grodów wczesnośredniowiecznych na przykładzie Pomorza.
  Aspekt użytkowy i sfera symboliki .........127
  
  Ewa Starczewska
  Grodzisko w Sopocie – przyczynek do rozważań nad problematyką rekonstrukcji dziedzictwa archeologicznego .....163
RozwińZwiń